רעידת אדמה הורגשה אמש (שישי) בדרום ומרכז הארץ - כך דיווחו תושבים במרכז הארץ. על פי המידע הראשוני, מקור הרעש הוא ככל הנראה בעיר אלזיג שבטורקיה, בה הכתה רעידת אדמה בעוצמה של 6.8 דרגות. שר הפנים הטורקי דיווח על 20 הרוגים במדינה ו-920 פצועים שמאושפזים בבתי החולים באזור. שר הפנים הטורקי דיווח על נעדרים שנקברו תחת ההריסות, ונזק רב שנגרם למבנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הדיווחים בטורקיה, מניין ההרוגים הגיע ל-20 בני אדם, ולפחות 920 פצועים שמאושפזים בבתי חולים באזור אלזיג שם הכתה רעידת האדמה. נוסף על כך דווח על עשרות נעדרים, שככל הנראה קבורים תחת ההריסות ונזק רב למבנים באזור כולו.

רעידת האדמה בטורקיה (צילום: AP)
רעידת האדמה בטורקיה | צילום: AP

"כל הבניין זז", סיפר לאפליקציית חדשות 12 שרון מהוד השרון. "קצת לפני השעה 20:00, בעודי שוכב על הספה בסלון, התחלתי להרגיש שהראש שלי מסתובב. לרגע הייתי בטוח שאני מאבד הכרה, או חלילה מושפע ממשהו ששתיתי בחתונה אמש - אבל מהר מאוד הבנו בבית שזו רעידת אדמה קטנה". "נכנסו לממ"ד ליתר ביטחון והמתנו עד שנגמר", המשיך. "זה נמשך כדקה שלמה, לסירוגין".

רעידת האדמה בטורקיה (צילום: skynews)
רעידת האדמה בטורקיה | צילום: skynews

כ-225 בני אדם נפצעו במהלך רעידת האדמה בטורקיה, ונזק רב נגרם למבנים ברחבי האזור. צוותי חילוץ והצלה פועלים ברחבי האזור הפגוע כדי לאתר לכודים ולחלצם מבין ההריסות של בניינים שקרסו. גם באירן, סוריה ולבנון דיווחו על רעידות קלות כתוצאה מהרעש המרכזי בטורקיה. על פי הדיווח של שר הפנים הטורקי סולימן סוילו, לפחות 30 בני אדם נעדרים לאחר שנקברו תחת מבנים כתוצאה מרעידת האדמה.

 

רעידת האדמה בטורקיה (צילום: skynews)
רעידת האדמה בטורקיה | צילום: skynews

בעקבות רעידת האדמה שהורגשה, פירסם פיקוד העורף רענון ההנחיות לפיהן יש לנהוג בזמן רעידת אדמה: 

השוהים במבנה - אם ניתן, יש לצאת לשטח פתוח. אם לא ניתן לצאת מהמבנה, יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת והחלונות פתוחים או לצאת לחדר המדרגות ולהמשיך לרדת אל היציאה מהמבנה. רק אם לא ניתן לפעול כך, יש לתפוס מחסה תחת רהיט כבד.

השוהים בחוץ - יש להישאר בחוץ ולהתרחק ממבנים, גשרים ועמודי חשמל.

השוהים בחוף הים - יש לעזוב את החוף מחשש לצונאמי.

הנוסעים ברכב - יש לעצור את הרכב, לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים.

באוקטובר 2011, הכתה במזח טורקיה רעידת האדמה האחרונה, בעוצמה של 7.2, מספר ההרוגים עמד על 1,000 בני אדם. הרעידה הובילה לקריסת בניינים רבים, ופגעה בשדה התעופה בעיר ואן.