פחות מיממה לאחר ששני בני אדם לקו בהרעלה קשה ונדירה בעקבות טונה שאכלו בסניף ארומה תל-אביב, הרשת סגרה את הסניף ברחוב מנחם בגין בעיר והודיעה שהפסיקה למכור מנות שמכילות את הדג. אלא שהמצלמה הנסתרת שלנו חושפת: מוכרת בסניף אחר ברשת אמרה היום (רביעי) לכתבתנו שכן יש מנה עם טונה - אך המליצה לה לא לקנות אותה - "כדי לא לקחת סיכונים". כך זה נראה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני בעצמי מוטרדת מהמצב לא רוצה לקחת סיכונים, את מבינה?", אמרה המוכרת לכתבתנו מבלי שהיא יודעת שהיא מצולמת. כשנשאלה אם היא קיבלה הנחייה מפורשת שלא למכור ללקוחות מנות עם טונה היא השיבה: "לא, לא אמרו לנו שום דבר כזה. תראי, הסניף שלנו מאוד נקי וכאילו שמור. הבעיה שמאתמול זה רץ בכל מקום ואנשים מוטרדים ועכשיו אנשים מבטלים לנו".

פקח משרד הבריאות בסניף ארומה תל אביב
פקח שהגיע הבוקר לסניף ארומה בו נקנתה המנה

בתוך כך, חברת ויליגר, ספקית הטונה של הרשת האשימה את ארומה תל-אביב בטיפול לא נכון במוצר. במקביל, משרד הבריאות הודיע שהבוקר נלקחו דגימות מהדג שהיה בשימוש למעבדה ושאר התצרוכת הושמדה. כמו כן נאסר שימוש של משלוח דג חדש (טונה) על ידי המשרד - עד לקבלת תוצאות מעבדה. 

טונה ויליגר שנמצאה לא תקינה בסניף ארומה תל אביב וג
טונה ויליגר שנמצאה לא תקינה בסניף ארומה ת"א

בתום השימוע הודיע משרד הבריאות כי במהלכו "הוצגו לנציגי העסק הממצאים שעלו בביקורת התברואית ובהם אי עמידה בנהלי משרד הבריאות ואי עמידה בהנחיות היצרן. נציגי העסק הונחו לתקן את הליקויים לפני קבלת אישור לפתיחתו מחדש לציבור". עוד נמסר כי המשרד ממשיך לבדוק את האירוע ברמה המקומית וברמה הארצית וממתין לתוצאות המעבדה המדוייקות, שצפויות להגיע מחר בבוקר.

בחברת ויליגר הגיבו בחריפות להרעלה והפנו את חצי הביקורת לכיוונה של הרשת. "בהיותנו ספקי הטונה של רשת ארומה תל אביב מצאנו לנכון לציין כי כל חומרי הגלם בייצור הטונה עוברים בדיקות איכות קפדניות". עוד טענו כי הטיפול שלהם היה תקין ואין בסמכותם לבדוק את אופן הטיפול בדג לאחר שסיפקו אותו.

"סומכים על משרד הבריאות שיבצע בדיקה יסודית"

עוד הוסיפו בויליגר: "בדיקות ספציפיות להמצאות היסטמין בדג הטונה נערכות שלוש פעמים לאורך תהליך הייצור, הן על ידי משרד הבריאות עם הגעת חומר הגלם לארץ, הן בכניסה למפעל ובפעם השלישית למוצרים המוגמרים, כל זאת, על מנת לוודא את תקינות המוצרים לשיווק. איננו אחראים לגבי אופן הטיפול במוצרים בסניפים לאחר פתיחתם. אנו סומכים על משרד הבריאות שיבצע בדיקה יסודית לנושא".

ד"ר דניאל טרוצקי, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי איכילוב עדכן כי "השניים הגיעו בעקבות תגובה אלרגית חריפה שמקורה בהרעלה מדג הטונה אותו אכלו בשם 'הרעלת מזון סקרומבואידית'. מיד עם הגעתם הענקנו לשניים טיפול מתאים שמייד הטיב עם מצבם והם החלו להתאושש".

ארומה תל אביב (צילום: החדשות12)
סניף ארומה תל אביב, ארכיון | צילום: החדשות12
_OBJ

האישה שאושפזה במצב קשה היא שירי פורר, בת 41 ואם לשניים. במהלך הלילה היא התאוששה ושוחררה לביתה, והבוקר שחזרה: "הרשת ניסתה לגלגל את האחריות עליי, מקווה שהם יעשו בדק בית".  היא תיארה את מהלך האירועים שהביאו להרעלת המזון בשיחה עם חדשות 12. "הרגשתי שהלשון שלי מתנפחת, שרף לי כל הפה", תיארה. "בהתחלה חשבתי שמדובר בעגבניות, ממש לא הבנתי שהייתי בסכנת חיים. בבית החולים הצילו אותי". 

בשיחה היא גם הבהירה שאינה אלרגית לכל סוג מזון ושמדובר בהרעלה כתוצאה מהמזון בסניף. "לחברה מהעבודה שלי קרה משהו דומה, הם היו צריכים שזה יקרה כדי שהם יבדקו. זה סניף מגעיל", אמרה. "מעולם לא חשבתי שאהיה בסכנת חיים מאוכל, אחרי ההודעה הראשונה מהחברה - שהייתה אומללה, נציג התקשר אליי ואמר שהם בודקים את הטונה בכל הסניפים".