הדיווחים על תחלואת השפעת השפיעו בשטח: נכון להיום (ראשון), שיעור הישראלים שהתחסנו מפני שפעת עוד על 20.2%. מדובר בעלייה של כ-2% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה: בשבוע שעבר הנתונים לעונת החורף הנוכחית עוד היו נמוכים בהשוואה לשנה שעברה, אך הקריאה בתקשורת להתחסן הובילה לזינוק בשיעור ההתחסנות - וגם למחסורים נקודתיים בחיסונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הייצור העולמי של החיסון התחיל השנה באיחור והשפעת בעונה הנוכחית נחשבת לאלימה וקשה יותר, בעיקר בגלל הזן של שפעת החזירים. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הורה לקופות החולים לרכוש חיסונים נוספים נגד שפעת: "עד להגעת החיסונים ימשיך המשרד לסייע לקופות בוויסות המלאים ברמה הלאומית".

בקופת החולים "מכבי" קיים מלאי במרבית הסניפים והיום יחודש המלאי. בקופ"ח "מאוחדת", ב-15% מהמרפאות נגמרו החיסונים והיום המלאי צפוי להתחדש. קופת החולים "לאומית" הודיעה כי תזמין 10,000 חיסונים נוספים ובקופת החולים "כללית" בודקים אפשרות לרכישת חיסונים נוספים.

מספר המאושפזים במצב קשה עקב מחלת השפעת (עיבוד: 123rf, החדשות 12)
מספר המאושפזים במצב קשה עקב מחלת השפעת | עיבוד: 123rf, החדשות 12

מקרי המוות בעקבות הסתבכות של מחלת השפעת שפורסמו בשבוע שעבר הצליחו להדאיג עשרות אלפי ישראלים, ובעקבות כך חל זינוק במספר המתחסנים נגד המחלה. אלא שבחלק מהמרפאות בקופות החולים כללית ומכבי הביקוש היה גדול מהצפוי, וכך נוצר מחסור בחיסוני השפעת.

עלייה בחיסונים למבוגרים, ירידה בשיעור אצל חולים כרוניים

בעונת החורף הקודמת באותו שלב (1.1.2019) 18% מהאוכלוסייה הייתה מחוסנת. לפני שנתיים שיעור המתחסנים היה 18.7%. העלייה ניכרת גם בקרב תינוקות וילדים קטנים: כיום 19% מהישראלים בגילאים אלה (מ-6 חודשים ועד 59 חודשים) מחוסנים, לעומת 16.7% בשנה שעברה ו-18.1% בתחילת 2018.

תמונת מצב החיסונים בקופות החולים (עיבוד: 123rf, החדשות 12)
תמונת מצב החיסונים בקופות החולים | עיבוד: 123rf, החדשות 12

לפי הנתונים שנמסרו מקופות החולים, שיעור המבוגרים (גיל 65 ומעלה) שמחוסנים נכון להיום עומד על 56.1% - נתון כמעט זהה לתחילת 2019 (56.3%). בתחילת 2018, לשם השוואה, שיעור המבוגרים שהתחסנו היה גבוה יותר ועמד על 58.4%.

עם זאת, הנתון לגבי חולים כרוניים מתחת לגיל 65 עדיין נמוך בהשוואה לשנים קודמות. לפי הדוח האחרון, 28.6% מהחולים הללו חוסנו עד כה. בשנה שעברה 33.8% קיבלו את החיסון וב-2018 הנתון היה גבוה בהרבה – 37.9%.

אזל החיסון נגד שפעת החזירים (צילום: רויטרס)
חיסון נגד שפעת חזירים, ארכיון | צילום: רויטרס

במהלך החורף הנוכחי ועד כה בלבד אושפזו יותר מ-100 בני אדם בעקבות המחלה, ו-40 מהם התאשפזו רק במהלך השבוע שעבר. בחורף בשנה שעברה היו עשרות בודדות בלבד של מאושפזים (כ-45) ובחורף לפני שנתיים המספר עמד על 77. בכירים בעולם ברפואה כבר הגדירו את זן השפעת הנפוץ בעונה כ"אלים ומסוכן במיוחד".

רוצים להתחסן ולא יודעים כיצד?

עבור חברי קופות החולים "מכבי" ניתן להתחסן בכל המרכזים הרפואיים של הקופה ללא תיאום מוקדם מראש. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באפליקציה או במוקד הטלפוני 3555*.

בקופת חולים "לאומית": ניתן להתחסן בחדרי האחיות במרכזים הרפואיים ללא תיאום מראש. כתובות ושעות הפעילות ניתן למצוא באפליקציה או במוקד הטלפוני 507*.

בקופת חולים "כללית": ניתן להתחסן בכל המרפאות. ב"כללית" ממליצים לתאם הגעה מראש. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באתר, האפליקציה או במוקד 2700*.

בקופים חולים "מאוחדת": ניתן להתחסן בכל המרכזים הרפואיים ללא תיאום מראש. ב"מאוחדת" מדגישים כי ישנם מוקדים הפועלים עד 23:00 בלילה. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באפליקציה או ב-3833*.