מחאת החברה הערבית: חברי הכנסת מהרשימה המשותפת נפגשו היום (חמישי) עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ודנו ביישום התוכנית למיגור תופעת האלימות בחברה הערבית. מחוץ לפגישה קיימו המוחים הפגנת ענק וראשי המגזר כבר הודיעו על הצעד הבא במאבק: הקמת אוהל מחאה ב-27 באוקטובר ופתיחה בשביתת רעב שתארך שלושה ימים. במקביל, יצאו היום שיירות מחאה שעשו את דרכן לירושלים ויצרו עומסי תנועה כבדים בכביש שש ובכביש 1.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות שהמחאה הייתה מרובת משתתפים לאורך היום, דווקא בשיאה - בהפגנה מול משרדי הממשלה והכנסת - הייתה נוכחות דלה יחסית של מפגינים. כמאה מפגינים מחו בבירה ונשאו שלטים בערבית בהם נכתב: "אנחנו לוקחים את גורלנו בידינו מעתה ואלך" ו"הנשק שמכוון לביתו של הערבי יגיע בסופו של דבר גם ליהודי".

מחאת החברה הערבית נגד האלימות
מחאת החברה הערבית נגד האלימות

המפגש בין חברי הכנסת הערביים לשר ארדן התרחש שבוע בדיוק לאחר שהחרימו את השבעת הכנסת כשהם מאשימים את הממשלה באחריות לאלימות הגואה. בפתח הפגישה כתב יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה בחשבון הטוויטר שלו: "אנחנו ‏נכנסים לפגישה עם ארדן וצמרת המשטרה אחרי 1387 הלוויות מיותרות. הפתרונות על השולחן שנים - מיגור הפשע הוא רק עניין של רצון".

ראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, ח"כ לשעבר מוחמד ברכה, הצהיר: "השלטון בישראל מתייחס אלינו כאל סוג ג'. אנחנו אומרים לממשלה: נילחם באלימות ובפשע כאילו שאין לנו שום עניין אחר ובמקביל נילחם על זכויותינו הלאומיות כאילו אין פשע. שלא יחשבו שיצליחו לגרום לנו לשכוח זאת. עמנו מגן על ילדינו ועל בתינו מול כנופיות הפשע. אנחנו מטילים את האחריות להמשך שפיכות הדמים על נתניהו וארדן".

שיירות המחאה שעשו את דרכן לירושלים יצרו לאורך היום עומסי תנועה כבדים בכביש שש ובכביש 1. שיירת המוחים נסעה לאיטה בכבישים המהירים ושיבשה את התנועה במטרה להגיע לירושלים, להקים אוהל מחאה מול משרדי הממשלה ולזעוק את זעקת הציבור הערבי על רקע גל הרציחות במגזר.

מוקדם יותר היום קרא ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין להקים ועדת חקירה ממלכתית בראשה יעמוד שופט שיחקור את העבודה והמעשים של המשטרה וגם את הפער שנוצר בין הנהגת החברה הערבית לבין הדרג הפוליטי במדינת ישראל.

שיירת רכבים של החברה הערבית בדרכה לירושלים
שיירת רכבים של החברה הערבית בדרכה לירושלים

קיום הפגישה עם ארדן עמד עד כה בסימן שאלה, בין היתר בעקבות התבטאותו בה טען כי "האלימות בחברה הערבית - בגלל התרבות". הפגישה התקיימה בסיומן של ההפגנות בהן השתתפו מאות רכבים שיצאו ממג'ד אל כרום לכיוון ירושלים. במקביל, הנהגת הציבור הערבי כבר הודיעה על הקמת אוהל מחאה ופתיחה בשביתת רעב בסוף החודש.

בתוך כך, אמש התרחש מקרה הרצח ה-74 בחברה הערבית מאז תחילת השנה האזרחית - תושב ג'לג'וליה נורה למוות בעת שישב ברכבו ביישוב, ושלושה נוספים נפצעו באורח בינוני. מחקירה ראשונית עולה כי בהא עראר, בן 36, נורה מטווח קצר ונפצע אנושות. צוות הצלה שהוזעק למקום קבעו את מותו, והפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי. כוחות משטרה גדולים הגיעו לזירה ופתחו בחקירה.