לאור פיזורה של הכנסת בשבוע שעבר, השר לביטחון פנים גלעד ארדן פנה לאחרונה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבחון את האפשרות למנות מפכ"ל ונציב שב"ס עוד בזמן ממשלת המעבר, כך נודע היום (שני) לחדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בעבר החלטתי שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפייה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה", כתב ארדן במכתב ששיגר בימים האחרונים למנדלבליט. "אולם לאור שינוי הנסיבות המשמעותי והתמשכות תקופת הבחירות והיציאה למערכת בחירות נוספת שגם לאחריה אין ודאות שתקום ממשלה, אני מעוניין להביא בפני הממשלה לאישור מועמדים לכהונת קבע".

לפני כחודשיים נחשפו ב"מהדורה המרכזית" הקלטות בלעדיות של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך מתוך הרצאה סגורה, במהלכה התייחס לכך שמאז עזיבתו את התפקיד - לא מונה לו מחליף. "יש מועמדים מצוינים מתוך המשטרה שיכולים להיות מפכ"ל המשטרה משורות המשטרה ושלא יספרו לך אחרת...", אמר אלשיך. "זאת אומרת שמישהו לא רצה למנות מפכ"ל. זה רע מאוד. על פי החוק, למפכ"ל יש עצמאות ואין שום סיכוי שמפכ"ל שהוא ממלא מקום יתנהג בעצמאות".

בהמשך דבריו התייחס אלשיך לנתוני המדד השנתי של המכון הישראלי לדמוקרטיה, לפיהם אמון הציבור במשטרה עלה בשנה החולפת, וטען כי נתונים אלה אינם קשורים בהכרח להישגי המשטרה. "בשנה האחרונה, שנת 2018, הייתה קפיצה של 10 אחוז באמון הציבור במשטרה... זה לא בגלל שאנחנו מטפלים יותר נכון בהתפרצויות (לדירות) למרות שכן וגונבים פחות רכבים", הצהיר. "אגב, ב-2018 הורדנו 20 אחוז פחות בהתפרצויות לדירה. זה פנומנלי. לא בגלל זה הציבור נותן לנו. אני חושב שדווקא בהפוך על הפוך ההתנהגות הממלכתית של המשטרה וזה שהיא לא התחככה עם הדרג הפוליטי".