הסוף למשבר במשרד החוץ? שר החוץ ישראל כ"ץ הודיע הבוקר (שני) על סיכום אליו הגיע עם הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור, במסגרתו יועבר סכום ראשוני שיאפשר את הפעילות השוטפת של משרד החוץ. הצעד מגיע אחרי שאמש הוכרז על המשבר התקציבי החמור ביותר בתולדות משרד החוץ הישראלי. משבר שבשיאו החשב הכללי של המשרד יוסי שטראוס שיגר מכתב לשלל הנציגויות הישראליות בעולם ובו דרישה ברורה להימנע מכל פעילות שהיא ובעצם לשבות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב דרש שטראוס להפסיק לאלתר את כל נסיעות העבודה בכל התחומים, להפסיק יוזמות והתקשרויות חדשות ולעצור את ביצוע הרכש ולעצור פעולות האירוח.

"מדובר במקרה חסר תקדים שבו פקידי האוצר משתקים משרד ממשלתי ללא כל דיון, ובכך גורמים לפגיעה חמורה ביחסי החוץ של מדינת ישראל", אמר דובר משרד החוץ, נזאר עאמר.

שלטים שבישרו על השביתה, בחודש אוגוסט (צילום: חדשות)
צילום: חדשותדוברו של שר החוץ ישראל כ"ץ פרסם הבוקר הודעה על פיה "בעקבות פעילות הכנה ממושכת שקוימה עד כה, ושיחה שקיים הבוקר שר החוץ עם הממונה על התקציבים שאול מרידור סוכם כי האוצר ישחרר סכום ראשוני כדי לאפשר את הפעילות השוטפת של משרד החוץ".

עוד נכתב בהודעה שצעד ההצלה הזה, הוא רק תחילתו של תהליך: "במקביל ימשכו השיחות בין משרדי החוץ והאוצר, כדי לגבש רפורמה כוללת שתאפשר למשרד החוץ למלא את מגוון היעדים החשובים עליהם הוא ממונה בקידום יחסי החוץ של מדינת ישראל ובחיזוק האינטרסים של מדינת ישראל".

צפו בריאיון עם השר ישראל כ"ץ (צילום: החדשות)
צילום: החדשותאמש דווח בגלובס שבמשרד החוץ מעלים לסדר היום בשנים האחרונות קיצוצים חמורים בתקציב המשרד והעברת תחומי עיסוק המשרד למשרדי ממשלה אחרים, כמו המאבק בתחום ה-BDS שהועבר כולו לתחום אחריותו של השר גלעד ארדן ונוהל מטעמו, באמצעות גופים שונים בתקציב שאינו שקוף ואינו תחת פיקוח.

על פי הדיווח בנציגויות ישראל בעולם מצמצמים תקנים ומפחיתים פעילויות הסברה למינימום בשנה האחרונה, נציגי המדינה בעולם סיפרו לחדשות 12 שהם נאלצו להגיע לפגישות באוטובוסים, לבקש טובות וסיוע כלכלי מהקהילות היהודיות במדינה ולממן אירועים ופגישות שונות – מכיסם.