המחאה העולמית על הרס יערות הגשם הגיעה לשופרסל:  פעילי ארגון הסביבה "גרינפיס" תלו היום (ראשון) שלט ענק על עמוד גבוה מול מטה הנהלת רשת השיווק הגדולה בישראל, ממש מתחת לשם החברה ובו נכתב: "הורסים יערות בשבילך". הנהלת החברה קראה למשטרה ולאחר כשעתיים הפעילים התפנו לבקשת כוחות הכיבוי וההצלה שהגיעו למקום.

הפעילים טיפסו לגובה רב והשתלשלו בחבלי סנפלינג מהעמוד מול בניין ההנהלה בראשון לציון שעליו תלו את השלט. מחאתם מגיעה לאחר שבמהלך הקיץ חשף ארגון גרינפיס קשרים בין עסקים חקלאיים של גידול בקר בארגנטינה שקשורים לכריתת עצים והרס יערות, ובין סופרמרקטים גדולים ברחבי אירופה וישראל ובהם שופרסל.

הארגון חשף, בין היתר, שבשר הבקר שנמכר בשופרסל תחת המותג ״אנגוס״ גדל על חורבות יער הצ׳אקו בארגנטינה, שנחשב למערכת האקולוגית השנייה בגודלה בדרום אמריקה. לטענת גורמים בגרינפיס, הם פנו מספר פעמים להנהלת שופרסל בבקשה להיפגש ולהגיב לממצאים, אך שופרסל התעלמה מבקשות אלו.

מפגיני גרינפיס נגד שופרסל (צילום: גרינפיס ישראל)
מפגיני גרינפיס נגד שופרסל | צילום: גרינפיס ישראל

בגרינפיס טוענים שבשל מצב החירום האקלימי חייבים להפסיק את כריתת היערות באופן מיידי. הארגון קורא לשופרסל לאמץ מדיניות של "אפס כריתת יערות" ולנקות את שרשרת האספקה של מוצריה, כלומר להבטיח שהרשת נמנעת מרכישת מוצרים מחברות שקשורות להרס יערות, כמו בקר ושמן דקלים.

ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל מחקר ואסטרטגיה בגרינפיס ישראל, הסביר את הצורך בפעולה מיידית: "עלינו לשנות בדחיפות את האופן בו אנו מייצרים מזון ולעבוד עם הטבע במקום להרוס אותו", אמר. "שבירת הקשר שבין תעשיית גידול הבקר לבין הרס היערות, הוא מקום מצוין להתחיל בו".

לאחרונה פורסם דוח האו"ם שהזהיר מפני סכנות החקלאות התעשייתית, שממנו עולה כי שינוי הייעוד של הקרקע והרס היערות אחראים לכרבע מפליטות גזי החממה בעולם.