עוד ועוד תיקים של חיילים נעלמים: המוני חיילים חוזרים בסופי השבוע לבתיהם מהבסיסים המרוחקים, עם הציוד האישי שלהם על הגב. כל מי שנוסע ברכבת בזמן שהחיילים עושים את דרכם חזרה הביתה, מכיר את המעברים העמוסים לעייפה בתיקים הענקיים  - מה שלא קורה באוטובוסים, שם החיילים מאחסנים את התיקים בתא המטען, יחד עם תיקים של נוסעים אחרים. וכאן מתחילה הבעיה. 

תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎
תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎ | צילום: פייסבוק

חיילים רבים שניגשים לקחת את התיק מתא המטען בסוף הנסיעה, מגלים שהתיק שהניחו בו, שמכיל במקרים רבים ציוד יקר בשווי של אלפי שקלים, פשוט נעלם. תלונות רבות של חיילים שהקיטבגים והתיקים האישיים שלהם נעלמו הועלו לאחרונה לרשתות החברתיות - במטרה שאולי כך תימצא האבידה. מה שחיילים רבים לא יודעים הוא שהם יכולים לתבוע את חברת הנסיעות במקרה כזה, ולקבל כסף. 

הבת של אורית, חיילת בסדיר, נסעה בקו 845 של חברת "אגד" מקריית שמונה לתל אביב. כשירדה מהאוטובוס, הבחינה שהתיק לא נמצא בתא המטען וסברה מיד שהתיק נגנב. "כבר מספר פעמים יצא לבת שלי לראות, כולל ביום חמישי האחרון, שחייל יורד מהקו הזה והתיק איננו", סיפרה אורית, שהחליטה לפנות לחברת האוטובוסים ולפתוח תיק תביעה. "לצערי, לא כולם מודעים לזכויות שלהם - ולא ניגשים להגיש תלונה ולפתוח תיק תביעה, וחבל".

 

תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים
תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים | צילום: פייסבוק

גם שירה העלתה פוסט בשם ידיד שלה, חייל בגולני מפתח תקווה, שנסע בקו 947 מצומת סירקין לכיוון חיפה. בתוך התיק היו תפילין וציוד בעל ערך סנטימנטלי לחייל. "הוא ממש מבואס ועצבני", מספרת שירה שמנסה לעזור לו להשיב את האבידה. גם שירה והידיד החייל שלה שתיקו נעלם סבורים שהוא נגנב. 

תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎
תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎ | צילום: פייסבוק

"זו לא תופעה חדשה, זה קורה כבר שנים", מוסיפה אורית, "חברות האוטובוסים חייבות להילחם בזה. זה עולה מלא כסף לחיילים שגם ככה אין להם כסף וגם לחברות האוטובוסים - שמשלמות במקרים מסוימים על הציוד שנאבד".

"מצלמות בתאי המטען יוכלו לעזור במקרה של גניבה או עמודים שניתן לקבע אליהם את התיק עם מנעול", מציעה אורית, "זה משהו שחייב להיעשות, מסכנים החיילים שצריכים להתמודד עם זה".

תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎
תלונות של חיילים על תיקים שאבדו באוטובוסים ‎ | צילום: פייסבוק

מחברת "אגד" נמסר בתגובה: "אם לקוח שהניח תרמיל גב בתא המטען ובהגיעו לתחנה מטעמים כאלה ואחרים לא נמצא התרמיל שלו, עליו לפנות ל-*2800 ולדווח על אובדן כבודה. מחלקת האבידות האזורית של אגד מודיעה שבמשך 72 שעות יעשו מאמצים למצוא את התיק". 

"אם הכבודה נמצאה, הלקוח מתבקש לסור למרכז האבידות כדי לקחת את האבידה, ואם לא, על הלקוח לפנות למחלקת הביטוח של אגד ולהגיש תביעה על אובדן. חובת ההוכחה כמובן מוטלת על הלקוח. מחלקת הביטוח מטפלת ובודקת לעומק את התביעה ובאם מוצאת שאכן הלקוחה דוברת אמת, והכבודה אכן נעלמה - הוא מפצה אותה על האובדן, על פי הנסיבות ולגופו של כל אירוע ואירוע". 

מחברת "קווים" נמסר בתגובה כי "החברה מטפלת ביסודיות בכל פנייה וכל מקרה נבחן לגופו". 

לפניות לכתבת: Avivitm@ch2news.co.il