בית הדין לעררים בתל אביב דחה היום (שלישי) את עתירה של ג'ודלין, עובדת זרה מהפיליפינים, שנעצרה לפני שבועיים ללא ילדיה – בעוד היא מסרבת לחשוף את מיקומם. בית הדין קבע כי היא תגורש, ללא ילדיה, תוך 48 שעות ממתן פסק הדין. עורך דינה צפוי לעתור לבית המשפט המחוזי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עורך הדין ישי שריד, בא כוחה של האם והילדים, יגיש מחר בבוקר ערעור לבית המשפט המחוזי, בבקשה לא לגרש את המשפחה. הדחייה ב-48 שעות נועדה, על פי בית המשפט, לאפשר לילדים להתייצב ולבקש שיורחקו מהארץ עם האם. אם לא יתייצבו, השופט הבהיר כי רשויות הרווחה ומערכת החינוך יעורבו במהלך "כדי לוודא שהקטינים לא ננטשו וכי הם מטופלים".

השופט הסביר בפסק הדין: "היעדר שיתוף הפעולה של העוררת עם המשיב (רשות ההגירה) והסתרת הילדים באמצעות צדדים שלישיים הוא מקרה קיצון של סיכון עבודת המשיב (רשות ההגירה) ויותר מכל דומני כי הוא מעיד על שימוש ציני באותם קטינים".

בסוף חודש אוגוסט עצרו פקחי ההגירה את ג'ודלין, עובדת זרה מהפיליפינים ואם לשני תלמידי בית ספר - ק' בת ה-12 ואחיה בן ה-10. באותו יום כלאו אותה בבית הסוהר גבעון ברמלה, שם היא כלואה מזה שבועיים. היא מסרבת להסגיר את מיקומם של ילדיה לידי רשות ההגירה, בניסיון למנוע את גירושם מהארץ.

לערר הנוסף שתגיש האם לבית המשפט המחוזי יצטרפו הארגונים ויצו, נעמ"ת, שדולת הנשים, תנועת אחותי-למען נשים בישראל, על"ם, איתך מעכי, רוח נשית ומרכז רקמן.

בעקבות ההחלטה, מנכ"לית המועצה לשלום הילד עו"ד ורד וינדמן שיגרה פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה וכתבה: "הפרדת קטינים מהוריהם מנוגדת לאמנה הבינ"ל בדבר זכויות הילד ופוגעת פגיעה אנושה בדבר זכותם של ילדים לכבוד, להגנה ולקשר עם משפחתם. יש להפסיק לאלתר פעולות שמשמעותן הפעלת לחץ על ילדים בכדי לנסות ולהשפיע על מעשיהם או מחדליהם של הוריהם".

כבר שבועיים שנמצאת ק' בת ה-12 יחד עם אחיה בן ה-10 במחבוא. בשעות הבוקר הם יוצאים כדי להגיע לבית הספר, ובסוף יום הלימודים חוזרים שניהם מיד למקום המסתור שמצאו. השניים נולדו לאמא פיליפינית, שנעצרה על ידי רשות ההגירה. אם יתפסו, יעמדו בפני סכנת גירוש יחד עם אמם. "אני לא רוצה להיות לבד, רוצה להיות עם אמא שלי", אומרת ק'.

השבוע התחילו שני הילדים את שנת הלימודים, אך מעבר לשעות בבית הספר, הם אינם מרשים לעצמם לשהות מחוץ למקום המחבוא שמצאו. "אני רוצה שאמא תצא מהכלא", אומרת ק'. "אני מתגעגעת אליה ורוצה לחבק אותה. קשה לי בלי אמא. אנחנו נהיה כאן לבד ואמא תהיה בפיליפינים?".

שני הילדים מבולבלים. מצד אחד הם רוצים להיות יחד עם אמם, אך מצד שני רוצים להישאר בישראל בה גדלו, ומפחדים להיעצר. האחות הגדולה סיפרה איך היא מרגיעה  את אחיה הצעיר שמתקשה להירדם: "אני מספרת לו שהכל יהיה בסדר ושאנחנו נישאר פה בישראל".

מרשות האוכלוסין נמסר בשבוע שעבר: "מדובר בשוהה בלתי חוקית שטענה בתחילה כי יש לה ילדים, היא מסרבת לחשוף את מקום הימצאם ובהמשך סירבה כלל לשתף פעולה בנושא ולא ניתן להסיק מה האמת. משכך, ההתנהלות מולה היא כאל שוהה בלתי חוקית השוהה בגפה. אם תבקש לצרף את ילדיה, נשמח לסייע לה לצאת יחד איתם".