ישראל מיישרת קו עם ה-FDA: לאחר שבארה"ב תועדו כ-450 מקרי תחלואה ואף חמישה מקרי מוות ממחלת ריאות קשה כתוצאה משימוש בסיגריות אלקטרוניות, משרד הבריאות פרסם היום (שני) אזהרה לציבור מפני שימוש במכשירי "וופורייזר", שמשמשים גם לאידוי של שמני קנאביס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האזהרה בישראל פורסמה כאמור לאחר שבארה"ב פרסמו אזהרה דומה אחר שעלה חשד כי שמן קנאביס, שבו יש את החומר הפעיל THC עלול לגרום לבעיות בריאותיות אם משתמשים בו באופן של אידוי. המנהל קורא להימנע משימוש בשמן THC ולהימנע מהוספת כל חומר למוצרי האידוי שנרכשים בחנויות. עבור אלה שצריכים להשתמש בחומרים אלה, כמו חולים שמטופלים בקנאביס רפואי, מומלץ לעקוב אחר הרגשתם ולשים לב להופעת סימפטומים כמו שיעול, קוצר נשימה או כאב בחזה.

שלושה ימים לאחר הודעת ה-FDA, משרד הבריאות יצא בקריאה דומה שלא להשתמש במכשירי אידוי. המשרד מדגיש כי שמן קנאביס מיועד לצריכה רק באמצעות טפטוף מתחת ללשון ואסור להשתמש בו באידוי, שכן שימוש לא נכון עלול להיות מסוכן ואפילו להוביל למוות.

 

פרסום מקרי התחלואה בארה"ב מעוררת דאגה בעולם בעקבות העלייה בשימוש בסיגריות אלקטרוניות, שגם הן מבוססות על תהליך של אידוי. התומכים בסיגריות האלקטרונית וביניהם פרופסור מוטי רביד, מנהל בית החולים מעייני הישועה ויועץ בתשלום לחברה של סיגריות אלקטרוניות.

"הריאות לא אוהבות שמן, וזה יוצר דלקת ריאות כימית", טען פרופסור רביד. אליו מצטרפים גם רופאים אחרים שטוענים שצריך דווקא לעודד שימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב אנשים שכבר מעשנים סיגריות רגילות, בטענה שהסיכון בשימוש בהן קטן יותר. המתנגדים מצדם מכנים את הסיגריות האלקטרוניות "ניסוי בבני אדם" וטוענים שהשימוש בהם מעודד צעירים לעשן, שאחרת לא היו מעשנים כלל.