מגבונים גרמו לסתימת ענק בגוש דן: הגוף האחראי לטיפול בשפכים ובביוב בגוש דן, איגודן, דיווח בסוף השבוע האחרון על כמות חריגה של מגבונים שהושלכו לאסלות באזור - וגרמו לסתימת ענק בתחנת השאיבה איילון. 

כתוצאה מכך, מספר עובדי איגודן נאלצו לעבוד סביב השעון על מנת להתגבר על הסתימה במערכת ועל 10 טון של מגבונים שהושלכו לאסלות בתל אביב, גבעתיים, ראש העין, כפר קאסם ובעוד כ-20 רשויות מקומיות בהם חיים כ-2.5 מיליון תושבים. 

"למגבונים יש תכונה שיחד עם שומנים וחומר דביק בביוב, הם יוצרים גושים גדולים ונדבקים זה לזה", אומר אמיר שלו, מנהל תחנות השאיבה של איגודן. "המגבונים לא מתכלים בכלל והם יוצרים גושי ענק. הם תוקעים את המערכות, המשאבות וסותמים קווים, דבר העולה גם כסף רב לתקן". 

עלות הנזק הנגרם כתוצאה מהשלכת המגבונים מוערכת במיליוני שקלים בשנה. מדובר בעלות של החלפת מסננים ומשאבות במערכות הניקוז כתוצאה מהסתימות שנוצרות. "את כל זה ניתן למנוע בקלות על ידי השלכת המגבונים לפח. פשוטו כמשמעו", מסביר שלו. 

תחנת איילון היא אחת מתחנות השאיבה של איגודן, ותפקידה לקלוט את שפכי הביוב ולהעבירם למכון שפד"ן בראשון לציון, כדי לטהר אותם. תחנת איילון, הנמצאת בפארק דרום, קולטת כ-4,000 קוב של מי ביוב בשעה.