כבר שבוע שנמצאת ק' בת ה-12 יחד עם אחיה בן ה-10 במחבוא. בשעות הבוקר הם יוצאים כדי להגיע לבית הספר, ובסוף יום הלימודים חוזרים שניהם מיד למקום המסתור שמצאו. הסיבה: השניים נולדו לאמא פיליפינית, שנעצרה בשבוע שעבר. אם יתפסו, יעמדו בפני סכנת גירוש יחד עם אמם. "אני לא רוצה להיות לבד, רוצה להיות עם אמא שלי", אומרת ק'.

לאחר מעצרה בשבוע שעבר על ידי רשויות ההגירה, התבקשה האם, ג'ודלין, למסור את מיקומם של ילדיה, אך סירבה לשתף פעולה. מאז היא מוחזקת בכלא גבעון. "אמרו לי "איפה הילדים שלך?", סיפרה. "אני לא רוצה שהם יהיו פה, בבית הכלא, זה לא מקום בשבילם. זה קשה, אני מפחדת", סיפרה על תחושותיה.

השבוע התחילו שני הילדים את שנת הלימודים, אך מעבר לשעות בבית הספר, הם אינם מרשים לעצמם לשהות מחוץ למקום המחבוא שמצאו. "אני רוצה שאמא תצא מהכלא", אומרת ק'. "אני מתגעגעת אליה ורוצה לחבק אותה. קשה לי בלי אמא. אנחנו נהיה כאן לבד ואמא תהיה בפיליפינים?".

שני הילדים מבולבלים. מצד אחד הם רוצים להיות יחד עם אמם, אך מצד שני רוצים להישאר בישראל בה גדלו, ומפחדים להיעצר. האחות הגדולה סיפרה איך היא מרגיעה  את אחיה הצעיר שמתקשה להירדם: "אני מספרת לו שהכל יהיה בסדר ושאנחנו נישאר פה בישראל".

מחר בצהריים אמור להתקיים דיון בעניינה של האם לאחר שהגישה בקשת ערר לשחררה בערבות הביתה לילדיה. בנוסף, תידון בקשתה למנוע את גירושה מישראל. עד היום גורשה משפחה אחת של ילד שנולד וגדל בישראל וחונך במערכת החינוך הישראלית. ילדים נוספים ממתינים לדיונים בעניינים ואחרים מתחבאים, כמו ק' ואחיה, מחשש להיתפס.

מרשות האוכלוסין נמסר: מדובר בשוהה בלתי חוקית שטענה בתחילה כי יש לה ילדים, היא מסרבת לחשוף את מקום המצאם ובהמשך סירבה כלל לשתף פעולה בנושא ולא ניתן להסיק מה האמת. משכך, ההתנהלות מולה היא כאל שוהה בלתי חוקית השוהה בגפה. אם תבקש לצרף את ילדיה, נשמח לסייע לה לצאת יחד איתם.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום