החיים בזבל: ספות מרופטות, מחצלות קרועות, כיסאות שבורים ומזרונים קרועים - כך נראה הבוקר (שבת) ובשבועות האחרונים בכלל, אחד החופים היפים במדינה.

חוף בית ינאי שבשרון, עם מצוק הכורכר המרהיב, הוא גן לאומי של רשות הטבע והגנים, ובשנים האחרונות הפך גם לחוף מוכרז של המועצה האזורית עמק חפר. בתקופת החופש הגדול הוא הופך מוקד משיכה למשפחות ולחבורות צעירים שמתמקמות בו לימים ארוכים, ומגיעות מצוידות במיוחד. אלא שאחרי שהבילוי מסתיים – הטינופת נשארת.

לכלוך בחוף בית ינאי  (צילום: חוה חסון )
חוף בית ינאי בסוף החופש הגדול | צילום: חוה חסון
לכלוך בחוף בית ינאי  (צילום: חוה חסון )
חוף בית ינאי בסוף החופש הגדול | צילום: חוה חסון

שירותי הניקיון במקום, לטענת תושבי האזור, לא עומדים בעומס. "בכל בוקר אני נמצאת בחוף הזה", סיפרה לחדשות 12 חוה חסון, תושבת בית ינאי, המושב שחולש על הצוק שמעל החוף. "זה כאב וצער לראות דבר כזה. אם יחזרו לגבות כסף על חניה החוף לא יהיה כל כך מלוכלך".

לכלוך בחוף בית ינאי  (צילום: מירית קשלס)
המצב בחוף בית ינאי אחרי החופש | צילום: מירית קשלס

שילה ברון גרה ברחוב הכי קרוב לים. "אני רואה כל הזמן אנשים מגיעים ומורידים רהיטים לחוף ואני מזועזעת", אמרה לחדשות 12. "זה נהיה גרוע מיום ליום ביולי-אוגוסט, ואני מניחה שזה יקרה גם בחגים. מגיעים לכאן פקחים אבל זה לא עוזר".

לכלוך בחוף בית ינאי  (צילום: מירית קשלס)
הלכלוך שנשאר בחוף | צילום: מירית קשלס

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "הזולות שהושארו בחוף הים נמצאות בתחום אחריותה של מועצה אזורית עמק חפר. רשות הטבע והגנים מתנגדת לתופעת הזולות, אשר גורמת למפגע סביבתי גדול בים ומחוצה לו ולכן, בשיתוף המועצה, ביטלה השנה את לינת הזולות בחניון הלילה בחוך בית ינאי. על אף כל זאת רשות הטבע והגנים מסייעת בפינוי ובניקוי אותם רהיטים ומזרונים שהמבקרים בחוף הביאו, אך לא טרחו לפנות. רשות הטבע והגנים מקווה שגם המועצה לא תאפשר יותר הקמת זולות אלו בשטחה".

לכלוך בחוף בית ינאי
הלכלוך שנשאר בחוף בית ינאי

מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר: "במשך כל הקיץ המועצה פועלת באופן אינטנסיבי ויומיומי בניקוי החופים ובפעולות פיקוח. כמויות האשפה הגדולות בחוף בית ינאי הן חלק מהאתגרים שהמועצה נדרשת להתמודד עמם בעקבות החלטת משרד הפנים לאסור על גביית דמי חנייה בחוף. מציאות זו הביאה לגידול עצום במבקרים בחוף וכך גם בכמויות האשפה, בהתמודדות עם סוגיות של ביטחון, עומסים בצירי התנועה ועוד.

בשל כך, המועצה הגדילה השנה את תקציב תחזוקת החוף במאות אלפי ש"ח. במקביל, אנו פועלים לקידום חוק עזר חדש, שיעניק למועצה יותר סמכויות ויאפשר לה לבצע יותר פעולות בחופים, וכן מקדמים מבצעי ניקיון משותפים עם תושבים.

לגבי הזולות - חשוב לדעת כי הסיירת הירוקה, ולא המועצה, היא היחידה המוסמכת לפנותן כיום. תושבי עמק חפר אינם צריכים או יכולים לממן מכספי המיסים שלהם ניקיון חופים המשרתים את כלל תושבי ישראל. המועצה פנתה אל משרד הפנים בדרישה לקבל תקציבים ראויים מהמדינה לתחזוקת החופים, המשמשים מבקרים רבים מאוד מכל המדינה, או לחילופין – לבטל את ההחלטה האוסרת על גביית דמי חנייה בחוף בית ינאי. הנושא אף הוצג בפני מנכ"ל משרד הפנים בפגישתו עם ראשת המועצה בשבוע שעבר. לצערנו, הפנייה לא נענתה והמועצה לא קיבלה תקציבים להתמודדות עם ביטול החנייה והאתגרים העצומים שנוצרו בשל כך".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום