ג' בן ה-20 הרגיש שהוא לא מתחבר לעולם הדת שממנו הגיע וגם לא הצליח בלימודי הישיבה. מהצד השני, הוא גם לא חש קשר אמיתי לעולם החילוני. בעקבות "משבר הזהות" שחווה וכלל גם מחשבות אובדניות ומספר ניסיונות התאבדות, הוחלט שהוא יעבור טיפול. הוא טופל במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים קפלן ובאחד הימים קפץ אל מותו מגרם מדרגות גבוה בבית החולים. משפחתו תובעת את בית החולים בגין רשלנות רפואית, בטענה שלא העריכו נכון את האובדנות של בנם והשאירו אותו במסגרת "פתוחה" - מה שאיפשר לו לשים קץ לחייו.

לפני מותו, ג' טופל במשך כחודש באשפוז יום פסיכיאטרי בבית החולים. גיליון סיכום האשפוז מעיד על המצב הקשה שבו היה נתון. "בתקופה האחרונה חיפש בניינים גבוהים ואף עלה לגג בניינים מספר פעמים, אך לא קפץ כי חשש שמא לא יצליח למות", נכתב. עוד צוין במסמך הרפואי שקיימות מחשבות אובדניות עם תוכניות קונקרטיות וכי ישנה "הערכת סיכון לאובדנות גבוהה".

בית החולים קפלן ברחובות (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

הוריו טוענים בתביעה כי ביום שבת, יום לפני שהתאבד, שלח ג' SMS למזכירה של המחלקה בה אושפז שבו כתב על רצונו למות. לטענתם, הומלץ לו לפנות למיון, אך הוא השיב למזכירה שהוא לא רוצה כי אינו רוצה להתאשפז במחלקה סגורה. למחרת, הוא הגיע למחלקת אשפוז יום ובמהלך שיחה איתו ועם אימו הוא שאל על האפשרות של אשפוז עד לשעות הערב – שבמסגרתו המטופל יוצא לביתו רק כדי לישון וחוזר למחרת בבוקר. בתביעה נטען כי בית החולים לא עשה כל ניסיון לתת לג' פתרון למצוקתו ולשנות את תנאי האשפוז שלו – למרות אותה הערכה בדבר "סיכון אובדנות גבוהה".

באותו היום בשעות אחר הצהריים - למרות הסירוב לאפשר לו אשפוז ערב - חזר ג' לבית החולים, נכנס לבניין האשפוז וקפץ מגובה בחדר המדרגות. הוא נמצא מוטל בבניין כשהוא פצוע אנוש וכעבור זמן לא רב מת מפצעיו.

עורך הדין דניאל שבח‎
עורך הדין דניאל שבח‎
עורכת הדין  מורן לוסקי-אריכא  ‎
עורכת הדין מורן לוסקי-אריכא ‎

עורכי הדין דניאל שבח ומורן לוסקי-אריכא ממשרד שושי את שבח, שמייצגים את ההורים בתביעה, מדגישים כי מומחה מטעמם קבע שהצוות הרפואי בבית החולים היה צריך לתדרך את עובדי בניין האשפוז ואת אנשי הביטחון לגבי זהותו והאפשרות שג' ישוב למקום. בנוסף, היה עליהם לחסום את הגישה לגג.

"המטפלים במסגרת טיפול היום מוכרחים להעריך את המסוכנות בכל יום מחדש ולבדוק האם המטופל מתאים עדיין למסגרת פתוחה זו", מציינים עורכי הדין. "היה על הצוות הרפואי להזהיר את ההורים מפני אפשרות של ניסיון אובדני בשעות אחר הצהריים-ערב ולתת הנחיה מפורשת להשגיח על הצעיר ולא להשאירו לבד".

מבית החולים קפלן נמסר בתגובה כי "כתב התביעה טרם נתקבל בבית החולים. כשיתקבל יילמד על ידי היועצים המשפטיים ותגובתנו תימסר לערכאות המשפטיות".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il