גבר בן 73 מירושלים קטף לעצמו צמחים ברחוב, במטרה להוריד את רמת הסוכר בדמו. ה"ניסוי" הסתיים בדום לב וכמעט הוביל למותו: הגבר, שהחל לחוש ברע ואשתו חשדה שהוא עובר אירוע מוחי, פונה לבית החולים ושם עבר דום לב כתוצאה משתייה מהתה המסוכן שהוכן מעלי ההרדוף: הצוות הצליח לייצב את מצבו ולהציל את חייו. האיש סיפר: "לא חשבתי שזה משהו שיכול להרוג אותי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כשבועיים האיש פונה לבית החולים שערי צדק בירושלים, לאחר שאשתו הבחינה כי הוא מבולבל וחשדה כי הוא עובר אירוע מוחי. עם הגעתו עבר בדיקות ראשוניות והועבר ל-CT ול-MRI - אך רגע לפני הכניסה לבדיקת ה-MRI לקה בליבו.

מנהל טיפול נמרץ, ד"ר פיליפ לוין, שחזר: "מיד התחלנו בביצוע החייאה ממושכת ולשמחתנו גם חזר הדופק וגם לחץ הדם ותוך זמן קצר הוא חזר להכרה מלאה. הגבר נשאר עם דופק מאוד אטי ונזקק לקיצוב לב ולאור הבדיקות הוחלט יחד עם מנהל טיפול נמרץ לב, ד"ר אלעד אשר, הוחלט לבצע צנתור לב".

לדבריו, "שילוב התלונות של בלבול, בחילות ודופק איטי שחווה הגבר לפני הגעתו העלו חשד להרעלה". ד"ר לוין הוסיף: "תחקרנו את משפחתו על שימוש בתרופות חדשות או על שינוי תזונתי שעשה לאחרונה ומהר מאוד הבנו ממשפחתו ששתה תה חדש שהכין לעצמו מעלים שקטף ברחוב. מיד עלה החשד להרעלת הרדוף".

 לאחר התאוששותו ושחרורו ממכונת ההנשמה זיהה הגבר את העלים ששתה כעלי ההרדוף - כך נמסר מבית החולים. "אני חולה סכרת וחיפשתי עשבים להורדת סוכר", אמר. "מצאתי ליד הבית עשב שדומה ללואיזה וקטפתי ממנו עלים,  טחנתי בבית והכנתי לי תה. לא חשבתי שזה משהו שיכול להרוג אותי".

רעייתו הוסיפה: ""לא ידעתי שהוא אסף את העלים והכין מהם תה. בבוקר ראיתי שהוא לא מרגיש טוב וחשבתי כי מדובר בווירוס, אולם כשהחל לדבר באופן מבולבל, הבנתי כי קורה אירוע משמעותי ופיניתי אותו לשערי צדק."

 ד"ר אשר אלעד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סיכם: "צמח ההרדוף מכיל חומר מאוד דומה לאחד התרופות לב השכיחות, אל רעיל הרבה יותר. הרעל משפיע ישירות על שריר הלב. תופעת ההרעלה מצמח הרדוף היא נדירה יחסית. היא מסוכנת כפליים כי היא מקשה על היכולת שלנו לזהות מידית כי אכן מדובר בהרעלה מהצמח. לשמחתנו הגבר הגיע מהר ובזמן לשערי צדק ובכך יכולנו להציל את חייו. מקרה זה חייב לשמש תמרור אזהרה לכולנו לסכנות הקיימות בצמח ההרדוף ולהבנה כי זיהוי מהיר ופינוי מהיר לבית חולים מציל חיים".