9 ימים לבחירות 2019 מועד ב': בצל החשש מאחוזי הצבעה נמוכים, קמפיין חדש של תנועת לינק 20 ביוזמת קרן משפחת רודרמן, תנועה לקידום צעירים עם מוגבלות, קורא לצעירים עם מוגבלות לממש את זכותם הדמוקרטית ולצאת לקלפיות. בסרטון הומוריסטי שפרסמה התנועה היום (שני) מככב לא אחר מאשר הח"כ לשעבר איתן כבל, שאומר לצעיר בעל מוגבלות: "אני מדבר על מהות ואת לוקחת אותי לפרוצדורה?".

בסרטון מציינת התנועה שכ-20% מבעלי זכות ההצבעה בישראל הם בעלי מוגבלויות, ומדגישה את חשיבות הגעתם לקלפי ואת היכולת שלהם להשפיע בבחירות הקרובות על הרכבה של הכנסת ה-22. הסיסמה שמוצגת בסוף הסרטון קורצת למשפט הידוע של ח"כ כבל שאמר לרינה מצליח בפגוש את העיתונות: "להצביע זו לא פרוצדורה, זה עניין של מהות".

צאו להצביע: לבעלי המוגבלות בישראל יש יחד 24 מנדטים

התנועה מדגישה בסרטון שכוחם האלקטורלי של בעלי המוגבלויות בארץ הוא כ-24 מנדטים. לפי סקרי הבחירות האחרונים, אם כל בעלי המוגבלויות היו מצביעים למפלגה אחת - היא הייתה השלישית בגודלה בישראל. זאת למרות שמחקרים מראים שאחוז ההצבעה בקרב בעלי מוגבלויות הוא רק כ-15%, שיעור נמוך בהרבה מאחוז ההצבעה בכלל האוכלוסייה.

אחוז ההצבעה הנמוך בקרב בעלי המוגבלויות נובע ככל הנראה מהקושי שלהם להשיג מלווה מכיוון שזהו יום שבתון, ומלווה שעובד ביום הבחירות זכאי לשכר בגובה 200%. אנשים רבים עם מוגבלות מתקשים לשלם שכר כל כך גבוה למלווים.

כחלק מהקמפיין הציבורי, התנועה תקרא למתנדבים לסייע לאנשים בעלי מוגבלות להגיע לקלפיות ברחבי הארץ. מטרתו לסייע לבעלי המוגבלויות שעלולים לא להצביע בגלל בעיות נגישות, לגייס עבורם מתנדבים שיעזרו להם, וכך אולי להעלות את אחוז ההצבעה שלהם.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן התייחסה לנושא. "שיעור ההצבעה הנמוך של אנשים עם מוגבלות בבחירות הוא אתגר חברתי ומוסרי, המונח לפתחנו כחברה הישראלית", אמרה. "האתגר הזה נובע גם מחוסר האמונה של אנשים עם מוגבלות ביכולת שלהם לשנות וגם מחסמים פיזיים וכלכליים שפוגעים בזכות הבסיסית כל-כך להשתתפות בבחירות דמוקרטיות".

"אני מברכת את הצעירים המובילים את הקמפיין, ואת איתן כבל שנרתם אליו, על הנחישות שלהם להיאבק למען שוויון - כזה שיאפשר לאנשים עם מוגבלות להצביע ולהשפיע", מסרה רודרמן.