מעל 200 מחלות בהן חולים עשרות אלפי בני אדם מוגדרות כיום כ"שקופות" – מחלות אשר אינן נראות לעין אך לאנשים הסובלים מהן ההתמודדות אינה פשוטה. על מנת להעלות על סדר היום את הסוגיה יצאה תנועת הצעירים לינק 20 בקמפיין דיגיטלי על מנת לשפוך אור על המחלות השקופות, מהן סובלים רבים באוכלוסייה.  

רביד בת ה-23 מתמודדת עם אנדומטריוזיס, מחלה כרונית גניקולוגית הגורמת לנשירת רירית הרחם ובמקום שתצא בוסת החודשית, היא נושרת לאזורים אחרים בחלל הבטן וגורמת לדלקות וכאבים חזקים. "ביום יום אני מתמודדת עם חסמים גדולים", מספרת רביד על ההתמודדות שלה. "מצד אחד אני רוצה להצליח עם קריירה ומתפקדת כרגיל כאילו שהכל בסדר, אבל מצד שני יש את הכאב הגדול הזה שתוקף אותי וגורם לי לבלות הרבה בבית חולים".

המחלה של רביד היא אחת ממעל 200 מחלות הנמצאות תחת הקטגוריה של "מחלות שקופות". במסגרת הקמפיין של תנועת "לינק 20" הוכן סרטון אנימציה שיופץ ברשתות החברתיות.  לדברי יוזמי הקמפיין, הרקע לסרטון הוא ניסיונם של חברי הקבוצה, שחלקם מתמודדים בשנים האחרונות עם מחלות שקופות.  למרות שיש אבחנה רפואית למחלות אלה, לא תמיד ניתן לראות זאת במבט ראשוני. לכן ברבים מהמקרים החולים במחלות אלה נאלצים להוכיח לחברה כי יש להם מוגבלות. מצב זה יוצר תחושות קשות, כאילו לפעמים יש צורך לשים איזשהו שלט מעל לראשם החולים כדי שידעו שהם כאן וכי גם אם לא רואים חיצונית, הם סובלים מכאב ומקושי לעמוד הרבה זמן על הרגליים.  

"אני צריכה להכניס את כל העולם לתוך הדבר האישי הזה שלי - לרחם שלי", מספרת רביד. "אבל זאת הברירה היחידה שלי להסביר לעולם שזה המצב שלי. אני צריכה להוכיח את עצמי כל הזמן. זה לא צריך להיות ככה. כאילו להסתדר בחברה. זה קשוח".

באמצעות הקמפיין, חברי התנועה קוראים לחברה לשים לב לכל הסובבים אותה ולא לשפוט רק לפי מראה. "צריך לגלות סבלנות ולדבר בנועם כי לא תמיד יודעים מה עובר על אותם חולים במחלות שקופות", מדגישים בלינק 20.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן אמרה כי "הסרטון מוכיח, כי המאבק לשוויון עבור אנשים עם מוגבלות לא יכול להיעצר במה שנראית לנו מוגבלות לפי מראה חיצוני בלבד. רבבות ישראלים חיים עם מוגבלות שאינה נראית לעין, ובני הנוער המובילים את הקמפיין מלמדים את כולנו שיעור לחיים כיצד להבטיח כבוד לכולם".

ליצירת קשר עם הכתבתavivitm@ch2news.co.il.