יהודה פרסי מרמלה הוא נכה צה"ל שאיבד את ראייתו בגבול רצועת עזה לפני שבע שנים. הוא עבר שיקום ארוך, שכלל הצמדה של כלב נחייה, שעם הזמן – הפך לחלק משמעותי וחשוב בחייו. אלא שהשבוע, הוריו של פרסי קיבלו התרעה לפני דוח מהעירייה. הסיבה: יהודה לא אסף את צרכיו של כלב הנחייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשיחה עם החדשות 12 סיפר יהודה כי זו אינה הפעם הראשונה שבעירייה מאיימים לקנוס את משפחתו וכי תקרית דומה התרחשה לפני כחצי שנה. לטענתו, השכנים שלו הם אלו שדיווחו לעירייה – למרות שהם מודעים למגבלה שלו.

לטענתו, הסיבה היחידה בגינה הוא "זוכה" ליחס מהעירייה, היא שראש העיר מתנכל לו ולמשפחתו מכיוון שבעבר הצביעו למועמד אחר בבחירות המקומיות.

יהודה נפצע בנובמבר 2012 מפגיעה של טיל נ"ט שנורה לכיוון הג'יפ שלו ושל חבריו סמוך לגדר ברצועת עזה. רסיסים מהטיל חדרו לתוך עיניו וקרעו אותם. מאז הוא משתקם וחוזר לחייו העצמאיים – כשכלב הנחייה שלו מלווה אותו ומהווה חלק גדול מהליך השיקום שלו.

בפוסט שהעלתה אחותו של יהודה, היא סיפרה כי הפקח אפילו לא טרח לגשת ליהודה ולתת לו את ההתרעה לפני הדוח - אלא ניגש ישירות להוריו. "לא נראה לי הגיוני שבגלל פקח מוג לב המנצל את כוחו לרעה אחי יאלץ לחשוב פעמיים אם לצאת לפארק לטיול עם הכלבה שלו כי זה עלול לעלות לו ביוקר", היא שיתפה.

ההמלצה לעיריות: לא לתת דוחות לעיוורים שנעזרים בכלבי נחייה

במכתב שיצא בשנת 2013 ממרכז השלטון המקומי בישראל לראשי הרשויות המקומיות בישראל, הם המליצו להימנע מהטלת קנסות על פי חוקי העזר לשמירת הניקיון, על העיוורים הנעזרים בכלבי נחיה שכלביהם עשו את צרכיהם ברשות הרבים. ההחלטה באם להימנע מהטלת קנסות תלויה בראשי הרשויות המקומיות. בישראל מספר ערים אשר נמנעים מהטלת קנסות על עיוורים.

מעיריית רמלה נמסר בתגובה: "במשך חודשים רבים מתקבלות תלונות רבות על מפגע תברואתי הנובע מאי אסיפת גללי הכלב של מר פרסי במרחב הציבורי לרבות מדשאות בהם עושים שימוש תושבי וילדי השכונה.
העירייה בחנה את המקרה בכובד ראש על מנת למצא פתרון לבעיה המטרידה חלק מתושבי השכונה. משכך פנו נציגי השירות הווטרינרי, לגורמים שונים על מנת לקבל רעיונות לטיפול במפגע. כך למשל הובהר, כי ישנן שיטות ללימוד כבדי ראיה לאסוף את גללי הכלב ולחילופין, ניתן לקחת את הכלב לאזור בו גללי הכלב לא יהוו מפגע. 

רעיונות אלו הובאו בפני מר פרסי ובני משפחתו על ידי נציגי השירות הווטרינרי ונציגי הפיקוח העירוני בעיר וזאת במטרה להגיע למצב המאזן בין צרכי מר פרסי לבין האינטרס של תושבי השכונה לשמירת ניקיון המרחב הציבורי.
לצערנו ניסיונות העירייה להסדרת המקרה לא הועילו. למרות שפתרון כאמור, תלוי ברצונו הטוב שכן אין כל בעיה לדאוג לכך שהכלב יעשה צרכיו בשטח שלא משמש את כלל הציבור, באופן המאפשר איסוף הגללים מאוחר יותר.
משכך לאחר תלונה נוספת על עשית צרכים במדשאה ניתנה למר פרסי התראה בלבד ולא קנס.
כן יצוין, כי העירייה פנתה לעמותת העיוורים הנעזרים בכלבי נחייה כדי לעזור למר פרסי במציאת פתרון לנושא".

לפניות לכתבת: Avivitm@ch2news.co.il