ה"תנ"ך" של מתנגדי החיסונים זוכה לתמיכת ההסתדרות הרפואית בישראל? בגיליון האחרון של כתב העת היוקרתי "הרפואה", היוצא לאור מטעם הארגון, פורסמה ביקורת אוהדת לספר שמתנגד לחיסונים. הספר, שנושא את הכותרת "צבים כל הדרך למטה - חיסונים, מדע ומיתוס" וזכה לשבחים בטור הביקורת, הוא ספר מחתרתי הנמכר דרך הרשת. בין שורותיו ניתן למצוא טענות מופרכות רבות שאותן מפיצים מתנגדי החיסונים בארץ ובמדינות רבות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כידוע, חיסונים הם חיוניים ביותר לבריאות בני האדם. הם בטוחים לשימוש, וביחד עם המצאת האנטיביוטיקה, נחשבים לאחת הסיבות המרכזיות לכך שתוחלת החיים עלתה בעשרות שנים, ומחלות נוראיות כמו פוליו עברו מן העולם.

מתנגדי החיסונים, שהספר המדובר הוא למעשה "התנ"ך" שלהם, כבר גרמו לנזק רב בישראל: יותר מ-4,300 ישראלים נדבקו בחצבת מאז תחילת השנה שעברה. זאת, בעיקר בגלל מתנגדי החיסונים שמסרבים לחסן את ילדיהם, ובכך מסכנים לא רק אותם - אלא גם רבים אחרים ובהם חולים במחלות כרוניות קשות שאינם יכולים להתחסן בעצמם.

מאז התפרצות המחלה דווח גם על שלושה קורבנות שגבתה מחלת החצבת. אחת מהם היא דיילת בת 43, אם לשלושה ילדים, שנדבקה במחלה במהלך טיסה של אל-על לניו-יורק.

פרופסור שמואל רשפון, יו"ר הוועדה המייעצת למחלות זיהומית וחיסונים במשרד הבריאות, כתב להנהלת משרד הבריאות והנהלת ההסתדרות הרפואית בעקבות הפרסום: "הופתעתי ודאגתי מאוד מביקורת הספרים ב'הרפואה' על הספר שנכתב על ידי כותב אנונימי בשם 'חיסונים - מדע ומיתוס'".

"שני הקרימינולוגים שכתבו את הביקורת אוהדים את הכתוב בספר", המשיך פרופסור רשפון. "למעשה הם כתבו מאמר דעה שתומך באופן גורף ונלהב ביותר בהאשמות חמורות על יעילות החיסונים ובטיחותם. הכותבים מתעלמים התעלמות מוחלטת מהבסיס המדעי המוצק של הפרסומים המתארים את יעילות החיסונים ובטיחותם, מול היעדר בסיס מדעי לפרסומים המטילים ספק בכך".

"הביקורת של הספר הבעייתי מחזקת את ההתנגדות לחיסונים, אשר הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחד מ-10 האתגרים החמורים ביותר העומדים בפני בריאות העולם ב-2019. הכותבים, שאינם רופאים, מנצלים במה מדעית של רופאים לשם הטחת האשמות לא מבוססות מבחינה מדעית", הוסיף במכתבו. 

בהמשך דבריו מתח פרופסור רשפון ביקורת על כתב העת: "האכסניה המדעית המכובדת של כתב העת המדעי של רופאים נותנת לגיטימציה להאשמות אלו. החלטה על פרסום מאמר זה מחייבת דיון במערכת כתב העת, ובוודאי היוועצות עם חבר המערכת המומחה בחיסונים. פרסומו של המאמר הוא כשל חמור של המערכת ופגיעה קשה אפשרית בבריאות הציבור".

פרופ' ציון חגי, יושב ראש ההסתדרות הרפואית, מסר בתגובה: "עמדתה של ההסתדרות הרפואית בישראל הינה חד משמעית וברורה, ותומכת במתן חיסונים ללא כל הסתייגות. החיסונים הצילו, מצילים ויצילו מילוני חיים".

מאיגוד רופאי הילדים נמסר בתגובה: "האיגוד הישראלי לרפואת ילדים רואה בחיסונים דרך מרכזית למניעת תחלואה ולהצלת חיים. מצער שעיתון  הרפואה כשל פעמיים. גם בפרסום שגוי וגם בעידוד לכאורה למתנגדי חיסונים".