חוץ מקרבות בין נתניהו לגדעון סער, הדחה של אורן חזן וחשדות לאי-סדרים, הפריימריז בליכוד בשבוע שעבר הוליד מחדש גם את אחד המיתוסים על נתניהו – מדובר באחד האנשים החכמים בעולם. דודו הלוי, יו"ר סניף הליכוד בתל אביב, סיפר ליגאל מוסקו מ"אולפן שישי" ש"ביבי זה אחד האנשים החכמים שהכרתי בחיים שלי. רמת משכל – השישי בעולם". כשהלוי נשאל על כך בתכנית הרדיו של שי גולדשטיין ולאה לב ב-103FM, הוא הסביר ש"ראיתי באינטרנט".

האזכור הבולט ביותר למנת המשכל של נתניהו הופיע ב-2011 בכתבה של ה"ביזנס אינסיידר". תחת הכותרת "18 האנשים החכמים ביותר בעולם" הופיעו שורה של סלבריטאים, מדענים ואנשי תרבות, מסטיבן הוקינג (מנת משכל משוערת: 160) ועד שרון סטון (154). הרחק למעלה ניצב גם בנימין נתניהו, עם איי-קיו של 180. האתר לא מפנה למקור הידיעה, ואף מדגיש שמדובר במנת משכל משוערת. הכתבה – ללא ההסתייגות על כך שמדובר בנתון משוער – צוטטה באותה שנה בגלובס ("ראש ממשלת ישראל דורג במקום ה-11 ברשימת 18 האנשים עם ה-IQ הגבוה בעולם") והמספר 180 הוזכר כעבור שנתיים גם במאקו.

ייתכן שהטענה על מנת המשכל של נתניהו מקורה בכלל בבלבול בינו לבין ראש ממשלה אחר – אהוד ברק. ב-1999, במהלך מערכת הבחירות שבה התמודדו ברק ונתניהו זה מול זה, פרסם מייקל הירש במגזין ניוזוויק כתבה בה תיאר את ברק כ"גנרל עטור מדליות ובעל מנת משכל של 180". לא ברור מאיפה לקחו ניוזוויק את המספר שלהם – אבל הם לא היו הראשונים לנקוב בו.

27 שנים קודם לכן נערכה בכנסת ישיבה של ועדת חוץ וביטחון בהשתתפות ראש הממשלה גולדה מאיר. יממה קודם לכן הסתיים בהצלחה מבצע החילוץ של בני הערובה במטוס סבנה בהובלת סיירת מטכ"ל, שבו השתתפו שני ראשי הממשלה לעתיד – מפקד הצוות נתניהו ומפקד היחידה ברק. "אמרו לי שבראש היחידה הזאת עומד בחור שהאיי-קיו שלו מגיע ל-180", סיפרה מאיר בהתלהבות, "זה מספיק לשני בחורים". לא ברור מי מסר לגולדה את הנתונים, וגם לא ברור איך הם הגיעו לכתב ניוזוויק – הדברים של מאיר פורסמו רק עם חשיפת הפרוטוקול ב-2012, כלומר 13 שנים לאחר פרסום הכתבה בניוזוויק.

נתניהו, ברק ופרס צופים בסרט "סבנה" (צילום: עודד קרני)
מי חכם יותר? | צילום: עודד קרני

לסיכום, נראה שמדובר באגדה אורבנית: שמועה על ברק שהגיעה לגולדה מאיר ולניוזוויק, הפכה בטעות לשמועה על נתניהו, ומלווה אותו עד היום. ניסינו לברר עם לשכות נתניהו וברק האם הם מכירים את הסיפור והאם ראשי הממשלה עברו פעם מבחן איי-קיו - ותגובותיהן טרם התקבלו.