חפשו בגוגל את שמו של אביגדור ליברמן, יושב ראש ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר. יתכן מאוד שלצד שמו תראו את המילה "מרגל" בהשלמה אוטומטית. ליברמן פנה לגוגל ולמשטרת ישראל בדרישה לחקור את מה שהוא מכנה "שימוש זדוני ומניפולטיבי במנוע החיפוש המהווה עבירה פלילית".

חיפוש אביגדור ליברמן בגוגל
חיפוש אביגדור ליברמן בגוגל

ליברמן סיפר על כך באולפן next, אליו הגיע כדי לחתום ולהתחייב שישראל ביתנו לא תפעיל בבחירות הקרובות פרופילים מזוייפים, בוטים או תציף את הרשת בפייק ניוז, במסגרת האמנה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ושל next.

בחודש נובמבר האחרון נחשף בהארץ כי הופץ קמפיין פייק-ניוז נגד ליברמן. במסגרתו נטען, כי תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר, אמר כי השר לשעבר היה סוכן מטעם רוסיה. זהו שקר - פרדו מעולם לא אמר את זה, אך מקורה של השמועה הוא משתמשת טוויטר שהפיצה ידיעה מפוברקת, כאילו מטעם מכון של אוניברסיטת הארוורד.

היא שלחה את הידיעה למספר עיתונאים ישראלים שפנו אז ללשכתו של ליברמן כדי לברר את הסיפור. בעקבות אותו קמפיין, טוען ליברמן, נעשתה מניפולציה במנוע החיפוש, כך שיציף מחדש את השמועה, בכל פעם שרק מתחילים לחפש את שמו.

ההשלמה האוטומטית של גוגל מבוססת על מידע שמתפרסם ברשת. בדף ההסבר בגוגל (בלי קשר למקרה הספציפי של ליברמן), נכתב כי מדובר ב"תחזיות" ולא ב"הצעות". כלומר גוגל מנסה לחזות מה התכוונתם לחפש. איך גוגל יודעת לחזות את זה? "אנחנו מביטים בחיפושים אמיתיים שקורים בגוגל, ומציגים את הנפוצים שבהם, ואת אלה שנמצאים בעליה, בהתאם לאותיות שהקלדתם, וגם בהתאם למיקום שלכם ולחיפושים קודמים".

במילים אחרות, יתכן שישנם חיפושים רבים לצירוף של שמו של ליברמן, ולמילה "מרגל", בעקבות אותו קמפיין מחודש נובמבר, ויתכן שנעשה נסיון להגביר את החיפושים הללו באופן מלאוכתי, אם כי גוגל אמורה לדעת לסנן מניפלציות כאלה.

כל הפרטים על הקמפיין המשמיץ והתגובה של ליברמן הערב ב-next בקשת 12 - ב-23:50