אחרי הליכודניקים החדשים, תכירו את קבוצת הלחץ הבאה שרוצה להשפיע על חברי הכנסת שלנו ולהביא לשינויים – הטבעונים. עמותת ויגן פרנדלי פתחה בפרויקט "משפיעים מבפנים", שמטרתו להביא להתפקדות המונית של פעילים למען זכויות בעלי החיים למפלגות השונות, במטרה להשפיע על פעילות החקיקה בתחום זה בכנסת הבאה. עד כה התפקדו כ-1,500 איש למפלגות שבהן נערכים פריימריז, ובראשן הליכוד, העבודה ומרצ.

עמרי פז, מייסד העמותה, מספר שבניגוד לתדמית המקובלת – לא כל הטבעונים הם מצביעי שמאל. "בפרויקט ההתפקדות שעשינו גילינו באופן גס ששליש מהאנשים התפקדו למרצ ושליש לעבודה, אבל שליש התפקדו לליכוד", הוא אומר. "אני כן יכול להגיד שאף אחד לא התפקד לבית היהודי. ללא ספק יש מעט טבעונים בקצה המאוד ימני של הקשת פוליטית".

את הפריימריז האחרונים לבחירות כבר פספסתם.

"כל הרעיון של 'משפיעים מבפנים' הוא שההשפעה העיקרית על חברי הכנסת היא במהלך הקדנציה. חברי הכנסת צריכים לדעת שיהיו השלכות למעשים שלהם למען בעלי חיים - לחיוב או לשלילה. מי שישתף פעולה עם היוזמות שלנו – ייהנה בפריימריז הבאים. אבל זו לא המטרה העיקרית, בניגוד ל'ליכודניקים החדשים'. אנחנו גם לא אומרים לאנשים לאיזו מפלגה להתפקד - אפשר להצטרף גם למפלגות שאין בהן פריימריז, העיקר להיות פעילים". 

פז מספר שהיעד הוא להגיע ל-10,000 מתפקדים במפלגות השונות, ולאחר מכן להעסיק לוביסט במשרה מלאה שיתרגם את הכוח הפוליטי לחקיקה בכנסת. מדובר בחמש יוזמות חקיקה שהטבעונים פועלים לקדם: איסור מכירת פרווה; הגדלת התקציב לסירוס ועיקור בעלי חיים; העברת הסמכויות בנוגע לבעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד הגנת הסביבה ("יש שם ניגוד אינטרסים אינהרנטי"); הוזלת מזון בריא מן הצומח (דגנים, קטניות) והפיכתו למפוקח; וסימון בשר מעובד כמסרטן בתווית אזהרה. פז מדגיש שמדובר ביוזמות שהן לא לטבעונים בלבד, ולמעשה גם אנשים שהם לא טבעונים אמורים להתחבר אליהן בגלל חשיבותן לסביבה ולבריאות.

אילו חברי כנסת הצטיינו למען בעלי החיים בקדנציה הנוכחית?

"קודם כל, יש את חברי כנסת הטבעונים - שרן השכל, יעל כהן פארן ותמר זנדברג, שלצערי מקומם לא מובטח בכנסת הבאה. בליכוד יש את מיקי זוהר, שיזם את החוק נגד המשלוחים החיים. אמיר אוחנה אמנם עדיין לא קידם תקנות למען בעלי חיים, אבל הוא היה תשעה חודשים טבעוני והביע נכונות לקדם את היוזמות שלנו בפגישה שקיימתי אותו. גם לגלעד ארדן יש היסטוריה חיובית עם חקיקה בעד בעלי חיים בנושא של חוות מזור. הבנו שהבת של גדעון סער טבעונית, ונשמח לשמוע איך הוא מרגיש לגבי היוזמות שלנו. גם לעמיר פרץ יש בן טבעוני, והוא היה בעבר שר להגנת הסביבה טוב יחסית. איציק שמולי היה יושב ראש שדולת בעלי החיים בכנסת, וגם איתן כבל עשה בעבר דברים חיוביים לבעלי החיים, אנחנו מקווים שהוא יצליח להשתחל פנימה".

עמיר פרץ ועמרי פז, מייסד ויגן פרנדלי (צילום: באדיבות עמותת ויגן פרנדלי)
עמיר פרץ ועמרי פז, מייסד ויגן פרנדלי | צילום: באדיבות עמותת ויגן פרנדלי

על מיקי חיימוביץ', טבעונית ופעילה למען בעלי החיים, שהביאה לארץ את יוזמת "יום שני ללא בשר" והצטרפה לרשימתו של בני גנץ, אומר פז: "אם היא תהיה השרה להגנת הסביבה זו תהיה מהפכה היסטורית. אנחנו צריכים מנהיגים כמוה שיזיזו דברים במקום פוליטיקאים שעסוקים לשמור על המקום של עצמם".

מה עם טל גלבוע?

"אני לא מאמין שנתניהו ייתן לה שריון, זה פשוט לא יקרה".

ב-5.3 יקיימו ארגוני בעלי החיים כנס לקראת הבחירות בשם "חיה פוליטית" בתל אביב.