כחול לבן תודיע לנשיא כי ברצונה לקבל את המנדט להרכבת הממשלה שנייה, אחרי הליכוד - זאת חרף העובדה כי קיבלה יותר מנדטים בבחירות האחרונות, והעובדה כי בפועל יש לבני גנץ יותר ממליצים לפני הנשיא מאשר לראש הממשלה נתניהו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המניע למהלך היא, ככל הנראה, חוות דעת שפירסם היועץ המשפטי של הכנסת הנוגעת לוועדה המסדרת. על פי חוות הדעת, מרגע שמשתנה זהות מרכיב הממשלה, משתנה גם זהות יו"ר הוועדה המסדרת - דבר שמבטיח שבכל מקרה תקבל כחול לבן את ההזדמנות להוביל את הוועדה, המשמשת בפועל כממשלת מעבר.

כבר בעבר היו סימנים לכך שכחול לבן מעוניינת להיות השנייה שמקבלת הזדמנות להרכיב ממשלה. במפלגה שואפים לסנכרן בין הלו"ז הפוליטי לזה המשפטי: השימוע של ראש הממשלה נקבע לחודש הבא, ובכחול לבן מבינים שככל שמועד השימוע מתקרב, כך גדל הסיכוי שיתקיים מרד בתוך הליכוד, שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ללא נתניהו - הבטחה ממנה אין במפלגה כל כוונה לסגת בשלב זה.

נציגי כחול לבן ממליצים לנשיא (צילום: לע"מ)
נציגי כחול לבן בבית הנשיא | צילום: לע"מ

מאידך, גם לליכוד יש אינטרס לקבל את המנדט רק אחרי כשלון של כחול לבן: ראש הממשלה מקווה שגנץ יהיה זה שייכשל ראשון, כדי שיופעל עליו לחץ להצטרף לממשלת נתניהו כשזה יקבל מידיו את המנדט. כרגע, הדבר תלוי בלעדית בהחלטתו של נשיא המדינה ריבלין.

במהלך היום נפגשו וייפגשו חמש סיעות עם נשיא המדינה: כחול לבן, הליכוד, הרשימה המשותפת, ש"ס וישראל ביתנו. כחול לבן והרשימה המשותפת המליצו לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על גנץ, הליכוד וש"ס המליצו על נתניהו - ואביגדור ליברמן הודיע כי לא ימליץ על איש. 

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
ליברמן, היום | צילום: החדשות 12, החדשות12

ליברמן הסביר את החלטתו בכך ששתי המפלגות הגדולות משאירות כרגע פתח לישיבה עם מפלגות שלא יסכים לשבת איתן: המפלגות החרדיות והרשימה המשותפת. "כרגע, אם רוצים לצאת מהמשבר הפוליטי הזה, חייבים כמה שיותר מהר לשבת עם שני האישים, אני מקווה שבהובלת הנשיא יוכלו להגיע מהר מאוד לפתרון", אמר ליברמן בריאיון לשש עם עודד בן עמי.

הוא אמר כי מבחינתו, כל עוד תקום ממשלת אחדות של כחול לבן ושל הליכוד - מבחינתו אין חשיבות מי יהיה ראשון ברוטציה. "זה לא ענייני, מה שאני מציע לשני המועמדים - אם אתם לא מצליחים להחליט תזרקו מטבע, מה שייצא ייצא", אמר. "אי אפשר לגרור את המדינה לבחירות רק בגלל השאלה מי יהיה ראשון ושני".

נציגי הרשימה המשותפת ממליצים לנשיא (צילום: לע"מ)
נציגי הרשימה המשותפת בבית הנשיא | צילום: לע"מ

לעומתו, הרשימה המשותפת דווקא לא נמנעה מהמלצה, אלא בחרה להמליץ על בני גנץ. "נעשה היום הסטוריה: נעשה את מה שצריך להפיל את נתניהו", צייץ אחמד טיבי. יו"ר הרשימה, איימן עודה, טען בפגישה עם הנשיא כי  "המשתנה בבחירות האחרונות היו הציבור הערבי", לדבריו בשל ההסתה נגד המגזר בבחירות האחרונות.

עודה הוסיף: "מה שעומד על הפרק זה בני גנץ. הציבור שלנו עשה חצי דרך: המצביעים שלנו הגיעו, ורצו לעשות הכל כדי להחליף את נתניהו. אנחנו רוצים לחיות במקום שיש בו שיוויון וצדק אמיתי. רוב הציבור הישראלי אמר את דברו - לא לשלטון בנימין נתניהו. אנחנו בדרך כלל לא ממליצים, אבל יש פה פן היסטורי - אנחנו רוצים לשים קץ לעידן נתניהו. לכן נמליץ על בני גנץ".