לאחר פחות משעה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן השלימו את פגישתם במשרד רה"מ. מהליכוד נמסר כי נתניהו הציע לליברמן להצטרף לממשלה בראשותו, אך לא הושגה פריצת דרך במגעים. גורם בליכוד אמר כי ליברמן לא טרק את הדלת ולא אמר לנתניהו ש"אין על מה לדבר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כחלק ממאמציו להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה, הציע נתניהו לליברמן להצטרף לממשלה מהר ככל האפשר", נמסר מהליכוד. עם זאת, הפגישה הסתיימה ככל הנראה בלא כלום. עוד אמרו בליכוד, במסגרת המאמץ לשמר את "בלוק הימין", כי נתניהו יעדכן את ראשי מפלגות הימין בפרטי הפגישה.

מישראל ביתנו נמסר כי בפגישה בין השניים ציין ליברמן שלאור האתגרים הביטחוניים והכלכליים, ממשלת אחדות היא צו השעה וכי בחירות נוספות לא ישנו את המפה הפוליטית באופן מהותי. לטענת ליברמן, "הדרך הנכונה היא גיבוש קווי יסוד משותפים בין ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן, ורק אח״כ נדון על חלוקת התיקים והרוטציה על ראשות הממשלה".

"אין טעם לבזבז את זמנה של המדינה"

הבוקר הודיעה ישראל ביתנו כי תפעל  לקדם את סדר היום עליו התחייבה בבחירות ותגיש שורת הצעות חוק בתחומי דת ומדינה ואזרחים וותיקים. בין הצעות החוק שיוגשו, לטענת המפלגה: חוק הגיוס, ביטול חוק המרכולים, הסמכת רבנים עירוניים לקיום הליך גיור, ברית הזוגיות, לימודי ליבה, העלאת הבטחת ההכנסה לקשישים ותחבורה ציבורית בשבת.

שעות לאחר שהודיע ליברמן אמש כי יציע מתווה משלו להרכבת הממשלה, נתניהו הצהיר כי השניים ייפגשו היום, זאת בצל הפיצוץ במשא ומתן של מפלגת השלטון עם כחול לבן. הפגישה נקבעה לאחר שהשניים שוחחו בטלפון. לפי הודעת הליכוד, נתניהו אמר לליברמן במהלך השיחה: "אין טעם לבזבז את זמנה של המדינה. ניפגש, נראה אם זה רציני או לא, ובהתאם לזה נקבל החלטה".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ עודד פורר, כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "מסתבר שכחול לבן הצטרפו לדיל הישן והלא קדוש בין גפני לרשימה המשותפת. כדי לקבל את ראשות ועדת חוץ וביטחון, כחול-לבן הסכימו לוותר ולהשאיר את היד של גפני על השיבר של ועדת הכספים, והכל תוך גיבוי שגפני מקבל מהרשימה המשותפת שהתחייבה לו שתתנגד להחלפתו. ממש ציר גפני-טיבי-כחול לבן, ‏אין חדש תחת השמש".

נתניהו וראשי סיעות הימין
נתניהו וראשי סיעות הימין, ארכיון

"ח"כ ליברמן אמר שהוא מקווה שעדיין במסגרת הדו צדדית בין הליכוד לכחול לבן ניתן יהיה להתקדם הרבה מעבר למה שראינו עד היום", נמסר בתום ישיבת המטה המצומצם של מפלגת ישראל ביתנו. "אך אם עד יום כיפור לא תהיה פריצת דרך, 'ישראל ביתנו' תניח הצעה משלה לשתי הסיעות".

עוד נמסר, לאחר ישיבת המטה המצומצם של המפלגה בירושלים, כי "הודגש שהדבר האחרון שהמדינה צריכה היום הן בחירות חדשות". במהלך המפגש אמר ליברמן כי נראה שגם אם יתקיימו בחירות חדשות - המפה הפוליטית לא תשתנה משמעותית.

לכן, לדבריו, חייבים להגיע ל"פתרון מושכל ולהשאיר את כל השיקולים האישיים והאגו בצד". ליברמן הדגיש: "בכל מקרה אחרי יום כיפור ניכנס לכל מלאכת הרכבת הממשלה בהילוך גבוה". כמו כן אמר שיקיים מחר, ביום השבעת הכנסת, מגעים לא פורמליים עם נתניהו וגנץ.

גורם בליכוד אמר בתגובה לדברי ליברמן: "זו טקטיקה של השהייה של ליברמן. כבר משך אותנו 50 יום בסיבוב הקודם. אנחנו לא מתכוונים להיות שם שוב". המשמעות: בליכוד לא יחכו להכרעת ליברמן.