בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתנהלים בימים האחרונים מגעים לחתימה על מזכר הבנות ביטחוניות, כך דווח היום (שני) בעיתון "הארץ". המזכר אמור להוות מעין מחווה מדינית דרמטית מצד הממשל האמריקני, בשבועיים שנותרו עד לבחירות בישראל.

בשבועות האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין כמה מיועציו הבכירים של נתניהו לבין גורמים בממשל טראמפ, לגבי פרסום הצהרה מטעם הנשיא האמריקני. במסגרת ההצהרה, טראמפ יתחייב להגן על ישראל מפני איום קיומי עתידי על המדינה.

טראמפ: "עומדים לצד ישראל" (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות)
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות

רעיון ההצהרה הנשיאותית האמריקנית נולד מתוך יוזמה רחבה יותר לגבש "ברית הגנה" בין ישראל לבין ארה"ב. אחת המשמעויות של ברית הגנה היא ששתי המדינות יתחייבו לסייע זו לזו, אם אחת מהן נקלעת לעימות צבאי.

היוזמה צצה שוב בחודשים האחרונים, לאחר שנדונה בין בכירים בשתי המדינות והיא זוכה לתמיכתם של מספר סנטורים במפלגה הדמוקרטית. במקביל במערכת הביטחון הישראלית ישנו חשש גדול שהסכם זה יכבול בעתיד את ידיה של ישראל. בשל הקשיים בגיבוש הסכם הגנה בזמן הקצר שנותר, אחת האפשרויות שבדקו יועציו של נתניהו היא לפרסם הצהרת כוונות לקראת גיבוש הסכם הגנה – מבלי להתחייב לדבר.

רה"מ בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

במקביל, בסביבת נתניהו פועלים לקידום מחווה מדינית נוספת אך מצד רוסיה כמו ביקור נוסף של הנשיא פוטין בארץ לפני הבחירות, או מפגש משולש נוסף של היועצים לביטחון לאומי מישראל, ארצות הברית ורוסיה, כמו המפגש שנעשה בארץ לפני מספר חודשים.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום