בצל נפילת חוק המצלמות וחשיפת המתקן האירני, האירוע הפוליטי המשמעותי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא דווקא מרתון הדיונים שנערך הערב (שני). בדיונים ינסה נתניהו להכריע בשאלה שעלולה לחרוץ את גורל הבחירות - איך לתמודד עם עוצמה יהודית?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מצד אחד שרים, כמו יריב לוין, ממליצים לנתניהו לקרוא למצביעים להימנע מעוצמה יהודית. לוין גורס כי הטקטיקה הנכונה במקרה זה היא לעשות כל מאמץ להפחית את אחוזי ההצבעה למפלגת הימין. טקטיקה כזו, גורסים השרים, תקטין את איום המנדטים שמרחף מעל גוש הימין.

המתנגדים לעוצמה יהודית מזכירים שהמפלגה לא עברה את אחוז החסימה כבר בארבע בחירות שבהן רצה לבדה, וגם כאשר רצה עם גורמים אחרים לא תמיד צלחה. השרים טוענים שגם העובדה שהסקרים מחייכים אליה, לא העידה בעבר על התוצאה הסופית, ואובדן המנדטים הפוטנציאלי עלול להפסיד את הבחירות לימין ולליכוד.

איתמר בן-גביר, עוצמה יהודית
עוצמה יהודית תכריע את גורל הבחירות? | צילום: פלאש 90

מהצד שני, בהינתן הנתונים החדשים והסחף של המצביעים לכיוון עוצמה יהודית, מקורב אחד לפחות טוען שנתניהו יוכל לעזור למפלגה ולהעביר אותה את אחוז החסימה. נתניהו יוכל לדאוג למשל ש-20 אלף מצביעי חב"ד יצביעו לעוצמה יהודית, וכך יוכלו הימין והליכוד להרוויח ארבעה מנדטים.

חשוב לציין שגם אם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה "הרווח" של הימין, לאחר הפחתת המנדטים שיעברו מהליכוד ומימינה, הוא של שני מנדטים בלבד. אם הם לא יעברו, ההפסד יעמוד על מנדט וחצי. עם זאת, כשהפער בין הגושים קטן כל כך, מספרים כאלו יכולים לחרוץ את גורל הבחירות.

כך או כך יהיה חייב נתניהו לקבל החלטה, שתתגלה ככל הנראה מחר. אם לא יעשה דבר יפסיד נתניהו משני הכיוונים, עוצמה יהודית תשתה קולות למפלגות הימין אך בלי שיהיה לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה. רק לפני שבוע קרא ראש הממשלה שלא להצביע לעוצמה יהודית, אך מאז הם עברו בשני סקרים.