זה כבר ממש לא סוד שאחוז ההצבעה בבחירות בישראל הולך ופוחת עם השנים. אבל בזמן שרובנו מצקצקים על מותה על הדמוקרטיה, יש מי שפועלים כדי להוביל שינוי ולהחזיר את עם ישראל לקלפיות.

יוזמה עצמאית חדשה בשם מצביעים 70 שואפת לעלות את אחוז ההצבעה מעל ל-70 אחוז, ולא מסתפקת רק בשכנועים, אלא גם נותנת למי שתכנן להישאר ביום השבתון בבית תמריץ לצאת לקלפי – 30 אחוז הנחה במגוון בתי עסק לכל מי שיצלם את עצמו מצביע בבחירות, או במילים אחרות – 70 אחוז מצביעים, משלמים רק 70 אחוז.

היוזמה יצאה לדרך לפני כשבוע, ומאז כבר הצטרפו ליוזמה עשרות בתי עסק בכל רחבי הארץ: רשת rebar, רשת צומת ספרים, סינמטק תל אביב, מכוני כושר כמו קולנוע פאר, בר הדיזי בתל אביב, ועוד רבים החליטו להעניק הטבות למצביעים ביום הבחירות.

מאחורי היוזמה עומדים 3 סטודנטים מהמרכז הבינתחומי הרצליה, שמדגישים שמדובר ביוזמה עצמאית, פרטית ולא פוליטית. "זו יוזמה ללא מטרות רווח ובלי מימון של אף גוף חיצוני", מדגיש אחד מהיוזמים, שי טיברג, "ראינו שאחוזי ההצבעה בסקרים הולכים ויורדים מקמפיין לקמפיין, וזה הטריד אותנו. זה שאנחנו הולכים להצביע וחברים אחרים לא, זה פוגע בנו. באופן אישי אני מאמין בחכמת ההמונים, אבל אם אין המונים, אז אין חכמה, ובסופו של דבר כל אחד בסביבה שלנו נפגע מזה. הבנו שאנחנו חייבים לעשות משהו".

אופיר, עוד אחד משלושת היוזמים, החל לפנות לחברים שלו ולברר איתם מה הם מתכננים לעשות ביום הבחירות. "הם סיפרו לו שהם הולכים לים, לקניון", מספר טיברג, "כשהוא שאל אותם אם הם לא מתכוונים להצביע, הם אמרו לו – מה זה יעזור? אני כולה בן אדם אחד, הקול שלי לא משנה כלום. זה הרתיח אותו". הוא התקשר מיד לטיברג ולנדב מנדלסון, הצלע השלישית בחבורה, וביחד הם חיפשו רעיון איך לגרום לאנשים להגיע לקלפי.

בסופו של דבר, מתוך אותה שיחה בדיוק, עלה הרעיון של השלושה – לחבר בין אנשים שנמצאים גם ככה בחופש ויוצאים לבלות, לבין הצבעה בבחירות, בכך שיקבלו הטבה במקומות שהם בכל מקרה מתכננים להגיע אליהם. "גם ככה אנשים נמצאים בים ובקניון, אז אתה מצלם את עצמך בתור לקלפי או משלשל את המעטפה לתיבה, מראה את התמונה בבתי העסק, ומקבל את ההטבה. אפשר גם להשתמש בכמה הטבות במהלך היום", מסביר טיברג, ומדגיש שהם בדקו כדי לוודא שהכל מותר וחוקי.

עם הזמן הצטרפו לשלושה עוד אנשים, וכרגע מנהלים את היוזמה 14סטודנטים בסך הכל. "היה חשוב לנו לצרף אלינו אנשים מכל הקצוות ומכל דעות פוליטיות, כי המניע פה הוא לא פוליטי, אלא דמוקרטי – לא מי מצביע למי. אין לי מושג למי כל אחד בקבוצה מצביע. המטרה שלנו היא מאוד פשוטה – אחוז ההצבעות.

כאמור, עשרות בתי עסק כבר הצטרפו ליוזמה, והקבוצה ממשיכה לצרף אליה עוד ועוד עסקים. "הבנו שאנחנו גם מחזקים את הכלכלה", אומר טיברג, "זה יום חופש, כל המדינה בשבתון, וזו הזדמנות לחזק עסקים, כי זה מפרסם אותם בחינם. אנחנו מדברים עכשיו עם רשתות מאוד גדולות שמתעניינות בזה, ויש עניין והתלהבות".

"כשראיתי את תעמולת הבחירות פשוט נגעלתי, כי אף אחד לא מדבר על המצביע, על הבוחר, על האזרח, על הציבור, על הסטודנט, על התלמיד", אומר טיברג, "כולם עסוקים בלהכפיש, ורצינו לעשות משהו חיובי, לעודד אנשים להצביע, לא כדי להביא ממשלה כזאת או אחרת, אלא קודם כל כי זה חשוב לדמוקרטיה. באוסטרליה וסינגפור מי שלא מצביע מקבל קנס, ובפעם השלישית שאדם לא מצביע, שוללים לו את הזכות להצביע, אין לו יותר אפשרות לעבוד במשרות ציבוריות ולפעמים אפילו מכניסים על זה לכלא. מאוד הכעיס אותנו שאחוזי ההצבעה יורדים, אבל רצינו לעשות את זה בדרך חיובית, לא בדרך שלילית – זה יום חופש, אז בואו תרוויחו מזה משהו. אנשים מאוד אוהבים את זה".

לדבריו, הפוסטים הראשונים שעלו בעמוד הפייסבוק של היוזמה כבר זכו למאות שיתופים. "היו שם המון תגובות, אמרו לנו שעלינו פה על משהו, וזה משמח לשמוע, כי אם זה מה שצריך כדי להעלות את אחוז ההצבעה – אז זה מה שנעשה", אומר טיברג, "זה אולי נשמע יומרני להגיד שאנחנו פועלים למען הדמוקרטיה, אבל כשלפי הסקרים 38 אחוז מהאזרחים לא הולכים להצביע, הדמוקרטיה באמת הולכת להיפגע פה. אוהבים להתלונן? אז הנה, יש הזדמנות לשנות, לצאת ולעשות מעשה ולקחת אחריות".


לא בטוחים איפה אתם מצביעים? היכנסו לאיזי ותקבלו את המיקום של הקלפי הקרובה למקום מגוריכם: