נתניהו תוקף את ליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נתניהו תוקף את ליברמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על אמירתו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן הבוקר (שלישי) בה כינה את המכינות הדתיות "מליציות". "הציונות הדתית היא מלח הארץ - ליברמן צריך להתבייש", האשים נתניהו. ליברמן השיב: "כדי לשמור על המפעל האדיר הזה חייבים לנתק אותם מהסמוטריצ'ים למיניהם". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בהודעה מטעמו של נתניהו נכתב בשבח הציונות הדתית ועל כך שהיא מהווה "תרומה אדירה לצה"ל ולמדינת ישראל". עוד מנה ראש הממשלה בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית שנפלו לאורך השנים.

"על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז"ל, אוריאל ואלירז פרץ ז"ל, דרור וינברג ז"ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל". לבסוף תקף נתניהו את ליברמן על דבריו בכנס בהרצליה ואמר: "מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

זמן קצר לאחר מכן ליברמן הגיב לביקורת וטען כי דבריו הוצאו מהקשרם. "המכינות הקדם צבאיות הדתיות, שהייתי שותף להקמת כמה מהן ולהסדרת כולן בשנת 1997, יחד עם זבולון המר ז"ל, הן מפעל אדיר וחשוב", ליברמן כתב בפייסבוק. "אני פוגש את תלמידי ובוגרי המכינות בשטח כל הזמן: מדובר במלח הארץ".

לדבריו, כדי לשמר על מפעל המכינות חייבים לנתק מהם את הרבנים והפוליטיקאים שלטענתו פוגעים בצה"ל. "חייבים להרחיק מהם את הרבנים שמטיפים לערכים הנוגדים את מורשת צה"ל", הסביר ליברמן. "אני בטוח שגם רועי קליין הי"ד היה מתקומם נגד דבריהם של הרב לוינשטיין והרב רדלר. כן למדינה יהודית, לא למדינת הלכה. כן לציונית הדתית, לא לחרד"לים".

"המכינות הדתיות הפכו למיליציות"

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו ליברמן שוחח הבוקר עם העיתונאי שמעון שיפר בכנס הרצליה שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי. שם תקף את הנהגת הציונות הדתית וכינה את המכינות הקדם צבאיות של המגזר: "מיליציות".

"המטרה שלנו בבחירות הקרובות זה להחזיר את ישראל להיות מדינה נורמלית", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "לגבי סמוטריץ - מה שקורה עם הציונות הדתית זו טרגדיה יוונית. קבוצה שמבטאת את הצביעות בפוליטיקה ומשתלטת על הציונות הדתית כולה".

פרץ עם בצלאל סמוטריץ' במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

ליברמן הוסיף ואמר: "יש פה תופעה מדהימה שאני מאוד מוטרד ממנה ואני מדבר על המכינות הקדם צבאיות הדתיות". הוא סיפר כי היה חלק מהאנשים שהסדירו את המכינות ב-1997 מול משרד הביטחון ומשרד האוצר והסביר: "אני הולך להגיד כמה דברים קשים בנושא הזה אבל אסור לשפוך את התינוק עם המים".

"המכינות הדתיות הוציאו כמה מהלוחמים האמיצים ואני מקווה שימשיכו לתפקד אבל מה שקורה היום זה שהמכינות הפכו למיליציות ומתנהלות כמו פלאנגות", תקף בחריפות. "כששאלתי את אחד התלמידים אם תקבל פקודה מהמפקד והרב יגיד ההיפך נדהמתי שלרובם לקח 30-40 שניות לחשוב. חלק גדול אמרו אני כמובן אמלא את הפקודה אבל חלק אמרו במפורש אני אלך עם ההנחיה של הרב".

"עבר זמנו של ליברמן"

הרב רפי פרץ הגיב בחשבון הטוויטר שלו לדבריו של ליברמן וכתב: "לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה, בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד בחרה לגנות אף היא את אמירתו של ליברמן: "בוגרי המכינות הקדם צבאיות הם היום אחד מעמודי התווך של צה"ל. זהו מפעל חינוכי מפואר שבוגריו מהווים את חוד החנית של החברה הישראלית, זו האמת - אין אחרת".

לשורת המגנים הצטרף גם יו"ר הימין החדש נפתלי בנט שכינה את ליברמן "המפלג הלאומי". בפוסט בפייסבוק כתב בנט: "איפה שאפשר להסית אתה שם. לא הכל כשר כדי להביא קולות. מהי מליציה? גוף צבאי שפועל על דעת עצמו - אין בצה"ל מיליציות".