מי אחראי לפילוג בימין והאם הרבנית מיכל פרץ, רעייתו של השר רפי פרץ ודמות אלמונית לציבור הרחב קובעת את גורל הרשימות? בהקלטות שלה שהגיעו לידי החדשות 12 ושפורסמו אמש (ראשון) במהדורה המרכזית, היא נשמעת מפעילה מכבש לחצים כדי להשאיר את בעלה בראש הרשימה - גם במחיר סיכון האיחוד עם הימין החדש. מההקלטות עולה שהיא לא לבד, ואף עובדת בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה - לעיתים אפילו בניגוד לדעתו של בעלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רק במוצאי שבת, בתגובה לפרסום בחדשות 12 קרא השר פרץ להוציא את רעייתו מהמשחק הפוליטי ושעה קלה לפני שידור המהדורה אמש כבר ביקשנו את תגובתו להקלטות. דקות לאחר מכן הוא פרסם - עם או בלי קשר להקלטות של אשתו - הודעה שלפיה הוא מוכן לוותר לשקד, שתעמוד בראש הרשימה המשותפת "למען האחדות" בגוש הימין.

המשא ומתן לאיחוד התנהל, עד אמש לפחות, כלפי חוץ כביכול בין שני גורמים: ראש הימין החדש איילת שקד וראש איחוד הימין הרב פרץ. אבל המידע שהגיע לידינו מעיד מי באמת בחש בקדרה - הזוג נתניהו והרבנית מיכל פרץ, רעייתו של יו"ר הבית היהודי. האישה הכמעט-אלמונית היא בעלת הבית האמיתית באיחוד הימין, וניסתה לסכל את הרשימה המשותפת בתיאום מוחלט עם הזוג נתניהו בשיחות ללא הפסקה עם כל הגורמים הרלוונטיים.

פועלים יחד נגד שקד. הזוג נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
פועלים יחד נגד שקד. הזוג נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

באחת השיחות מתגלה דבר מדהים: רפי פרץ עצמו כבר ויתר על המקום הראשון אבל אשתו החליטה בשבילו אחרת. "הוא לא נחרץ בזה", אמרה. "אני נחרצת בזה. אני, אני נחרצת בזה, אבל לא הוא. השאלה אם בכלל זה אופציה מבחינתה לקחת את המקום השני. אני חושבת שאם היא תסכים לקחת את המקום השני אז את הדברים האחרים פחות או יותר יתפשרו איתה".

"נתניהו יילך גם עם גנץ"

ראש הממשלה הכחיש שהוא מתערב בשיחות לאיחוד בימין, אבל מיכל פרץ נשמעה דווקא מתייחסת ללחצים שמפעילים בני הזוג נתניהו מאחורי הקלעים נגד איילת שקד: "נתניהו הבטיח שאם הוא (רפי) לא מוותר לאיילת, הוא יהיה שר החינוך. ואם יוותר, הוא לא יהיה. הסיבה היא ששרה אומרת שאיילת היא זו שתפרה את התיקים לנתניהו".

בשיחה אחרת עם בכיר באיחוד הימין מנסה מיכל פרץ לשכנע אותו מדוע איחוד עם הימין החדש זה רע: "את הבית היהודי הוא (נתניהו) ייקח (לממשלה), את איילת הוא לא ייקח. זה בדיוק מה שהוא רוצה. אני אומרת לך את זה בוודאות שכן, כי הוא אמר לנו את זה בהרבה צורות".

הסיבה: "תפרה את התיקים לנתניהו" (צילום: החדשות)
הסיבה: "תפרה את התיקים לנתניהו" | צילום: החדשות

בשיחה אחרת היא מספרת מה אמר לה, כך לטענתה, ראש הממשלה. "אם הוא הולך לאחדות עם גנץ אז הוא ייקח אותנו איתו", היא אומרת, "לכן חשוב מי יהיה הראשון. אני אומרת לך את זה בוודאות שכן. הוא יילך עם גנץ ואיתנו וזהו וככה הוא ירכיב ממשלה. ביבי רוצה אותנו מאוד, ביבי רוצה שהרב רפי יהיה שר החינוך. ביבי רוצה את זה".

מטעם הרב רפי פרץ נמסר בתגובה: "לכל אחד בציונות הדתית יש דעה משלו. גם למיכל פרץ יש דעה משלה. הרב רפי מתייעץ עם מגוון אנשים בציונות הדתית, ולסוף מקבל את החלטותיו באופן עצמאי. הערב כולנו עסוקים באיחוד מפלגות הימין והקמת ממשלת ימין".