דרמה בוועדה המסדרת: הצעת חוק המצלמות שקודמה על ידי הליכוד נפלה בהצבעה ולא תקודם לאישור מליאת הכנסת.  להצעת החוק מעוררת המחלוקת לא הושג רוב בוועדה שדנה היום (ראשון) בשינוי חוק הבחירות וההצבעה הסתיימה עם 12 מתנגדים ו-12 תומכים. הדיון, בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הפך מהר מאוד לסוער. ח"כ זוהר פנה לח"כ טיבי: "הגזע היהודי הוא גזע מיוחד ואני גאה להיות חלק ממנו - אל תטיפו לנו מוסר אתם אנטי ציונים"; ח"כ טיבי: "חקיקה אנטישמית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בפתח הדיון אמר ח"כ זוהר: "התבשרנו שליברמן הודיע כי לא יתמוך בחוק המצלמות, זה לא ימנע מאיתנו לקדם את החוק בכל הכוח". 

"למה אתה מסית? תביא עובדות. אתה מדבר כאילו אתה הקוזאק הנגזל", צעקו לח"כ מהליכוד כשהזכיר נתונים על זיופים מהבחירות האחרונות. זוהר השיב ותקף את הח"כים מהרשימה המשותפת: "לא אאפשר לכם לרמות גם בבחירות האלו. מה שאנחנו זיהנו זה שאם היינו יכולים להוכיח 140 קלפיות, הימין החדש הייתה עוברת את אחוז החסימה ובל"ד לא".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הזהיר כי הצבת מצלמות בקלפיות מייצרת סוג של מאגר ביומטרי לא מאובטח שיהיה בידיים של פעיל כלשהו ללא בקרה. ח"כ אסנת מארק מהליכוד ענתה: "מי שישמע מאגרי האבטחה בישראל שמורים?". 

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף בחריפות את הצעת החוק. "פעם אמרתם שהערבים נהרים לקלפי", אמר. "היום הוא מתרגם את זה לאמירה אנטישמית שערבים גונבים בחירות. יש אדם עם כתב חשדות אדם מושחת שמעל באמון ולכן אין מקום לתיוג אתני אתם אומרים שזה חשוב למרות שאתם החשודים ולכן מיקי נתת נאום והתרכזת ברשימה המשותפת כי אתם מתמקדים בערבים זו החוליה החלשה שלכם". 

מוקדם יותר היום, הבהיר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כי מפלגתו תתנגד לחוק - על אף שבאופן עקרוני היא תומכת בהצבת מצלמות - אך בכל הקלפיות ברחבי הארץ ועל ידי גורם ממלכתי. 

"ישראל ביתנו מאוד תומכת בפיקוח על הבחירות והצבת מצלמות, אבל אנחנו תומכים בפיקוח אחיד בכל המקומות על ידי גורם ממלכתי אחד", הבהיר ליברמן. "אנחנו בעד הצבת מצלמות במגזר הערבי, החרדי, בחיפה ובבאר שבע. רק בצורה כזאת ניתן לפקח על הבחירות. מה שעושה נתניהו זה לא לפקח על הבחירות אלא חוק גניבת הבחירות". 

"לא במקרה הוא מדבר רק על המגזר הערבי", האשים ליברמן, "ברור שנתניהו מתואם עם איימן עודה וברור שיש תיאום בין ליכוד לרשימה משותפת. אלה הגורמים היחידים שמרוויחים מההתכתשות הזאת. צריך להבין שכל המהלך הזה נועד לשבש את הבחירות. ברור שזה הכל מסך עשן שנועד להסית את הדעת מהכניעה לטרור בדרום וכל הנושא של דת ומדינה והכניעה של נתניהו לחרדים ומשיחיים". 

"נתניהו מנסה להסית ולהסיח את הדעת ולברוח מהאמת", תקף יו"ר ישראל ביתנו, "נוח לו לדבר על המצלמות במגזר הערבי. הוא לא מדבר על מצלמות במגזר היהודי. נדרוש מיו"ר סיעת הליכוד להתחייב שיתמוך בהסתייגות של ישראל ביתנו - ואנחנו דורשים שהמצלמות יוצבו על ידי ועדת הבחירות ובמקומות שיחליט מלצר. זאת חייבת להיות גישה אחידה לכל המגזרים והמקומות לפי הפריסה הגיאוגרפית". 

"לא יכול להיות שהפיקוח יתנהל על ידי מלייציה פרטית של נתניהו, שבאה לפגוע במהלך הבחירות ולפגוע בתוצאות", הדגיש ליברמן, "אם רוצים לפקח על הבחירות אנחנו בעד, אם רוצים לשבש את הבחירות אנחנו נמנע זאת.מי שצריך לפקח זאת ועדת הבחירות המרכזית ולא נתניהו". 

 בליכוד מוותרים על החוק? מלצר וביטן ינסחו פשרה 

עוד לפני הצהרת ליברמן, נראה היה שבליכוד החליטו לרדת מהעץ ולוותר על החוק. בהוראת נתניהו, ח"כ דוד ביטן ידון היום עם יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר בגיבוש פשרה בנושא החוק שעורר התנגדויות משפטיות ופוליטיות.

אחרי שאושר אתמול פה אחד בישיבת הממשלה הבינו ככל הנראה בליכוד שלחוק אין סיכוי לעבור, זאת בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת. ח"כ דוד ביטן ייפגש היום עם יו"ר ועדת הבחירות מלצר וינסו להשיג פשרה.