חבר הכנסת גדעון סער לא נסוג מהודעתו הדרמטית היום (חמישי) כי יתמודד מול בנימין נתניהו בפריימריז על ראשות הליכוד אם אלו יתקיימו בשבועות הקרובים. "הדברים ברורים", אמר סער בפתח ישיבת סיעת הליכוד. נתניהו, מצדו, סירב להתייחס בדבריו בפתח הישיבה להפתחויות הפוליטיות, אך במהלך הישיבה, לאחר צאת המצלמות, אמר נתניהו: צריך להוריד את נושא הפוטש מסדר היום. מרכז הליכוד יכונס ביום חמישי לאישור הפריימריז לראשות המפלגה.

"הדברים ברורים מאליהם", הסביר סער כשנשאל על הציוץ שפרסם מוקדם יותר היום. סער הכריז "אני מוכן", זמן קצר לאחר שבליכוד אישרו את הפרסום של חדשות 12 לפיו נתניהו שוקל להקדים את הפריימריז בליכוד כדי לבצר את מעמדו במפלגה. "כשיהיה צורך להרחיב מעבר לכך, בהתאם להחלטות שיתקבלו ככל שיתקבלו - נרחיב", אמר סער.

במהלך הישיבה, נשאל נתניהו על ידי חברת הכנסת ציפי חוטובלי אם החליט באופן סופי על הליכה לבחירות מקדימות במפלגה, והשיב כי הוא עדיין שוקל את המהלך. כשהשר יובל שטייניץ הביע את דעתו כי "פריימריז לראשות המפלגה יהיו גול עצמי", הסביר נתניהו: "כחול לבן בונים על פוטש, צריך להוריד את זה מסדר היום".

כשנכנס נתניהו לחדר הסיעה, נשא דברים קצרים לתקשורת. "אנחנו נמצאים במאמץ גדול, שאני עושה בימים האחרונים, לנסות להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", אמר נתניהו. "זה מה שהבוחר החליט וזה מה שנכון לשעה זו. לדמוקרטיה יש דרך לבטא עצמה: החלטות הציבור בבחירות. למעלה ממיליון איש בחרו בליכוד ובי לראשות הממשלה ועוד מיליון הצביעו לי דרך בחירה במפלגות הימין. זה לא היה מספיק. בני גנץ קיבל גם הוא קולות אבל זה לא היה מספיק".

נתניהו וגדעון סער, ארכיון (צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות)
נתניהו וסער בימים טובים יותר | צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות

לדברי נתניהו, בעודו הוא עומל על הקמת ממשלה, בכחול לבן מטרפדים כל אפשרות כזו. "אין ברירה אלא ללכת לממשלת אחדות רחבה. גנץ מנסה לברוח מהכרעה זו ומנסה לשנות את ההליך הדמוקרטי", טען. "חייבים ללכת יחד. אם נלך יחד נביא ישועה לישראל בעת הזו".

סער: "אני מוכן"

מוקדם יותר היום פורסם כי נתניהו נערך לאפשרות של בחירות שלישיות בתוך שנה, ופועל לערוך פריימריז בזק בליכוד, בניסיון לקבע את מעמדו כיו"ר התנועה במקרה של מערכת בחירות נוספת. נתניהו, שעדיין מחזיק במנדט להרכבת הממשלה הבאה, מקווה בכך להבטיח כי אף מועמד נוסף מבכירי הליכוד לא יאיים על מעמדו במפלגה. בתגובה למהלך, צייץ חבר הכנסת גדעון סער: "אני מוכן".

בליכוד אישרו את הפרסום. מהמפלגה נמסר כי ראש הממשלה שוקל אפשרות לקיים פריימריז בזק לראשות הליכוד. "מטרת המהלך היא ניפוץ אשליית ״המרד בליכוד״ שלו מייחלות מפלגות אחרות, דבר שמעכב אותן מלהצטרף לממשלת אחדות".

נתניהו כבר ערך שיחות בנושא, כדי לוודא שהדבר אפשרי. ברצונו להגיע לתקופת 21 הימים, בה כל חבר כנסת יוכל לנסות להרכיב ממשלה, כיו"ר הליכוד הבלתי מעורער. אם אכן יחליט לקיים פריימריז, הם ככל הנראה יתקיימו בשבועות הקרובים.
 

 

 

בתגובה להודעה, ובניגוד לסער, מיהר שר החוץ ישראל כ״ץ להצהיר כי יתמוך בנתניהו במידה שיתקיימו פריימריז במפלגה. ״אם בגלל סרבנות כחול לבן ופסילתם את נתניהו מלכהן כראש ממשלה יגזר על הציבור לקיים בחירות נוספות, הליכוד כולו יתאחד סביב נתניהו כמועמדו לראשות הממשלה", הודיע כ"ץ. 
 
חברת הכנסת מיכל שיר, אחת המקורבות לגדעון סער, הודיע במשדר חדשות 12 כי תתמוך בו אם תימודד על ראשות המפלגה. עם זאת, ציינה, "יו"ר המפלגה עוד לא החליט על פריימריז".