עמיר פרץ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
היו"ר החדש-ישן. ח"כ פרץ | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מפלגה קטנה עם שפם: אחרי הכישלון הגדול ביותר בתולדותיה בבחירות האחרונות לכנסת שהפך אותה למפלגה קטנטנה עם 6 מנדטים - נבחר אמש (שלישי) יו"ר חדש למפלגת העבודה - ח"כ עמיר פרץ, שכיהן בתפקיד בעבר וכעת שב לעמדת ההנהגה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

פרץ זכה ב-47% מקולות הבוחרים בפריימריז של המפלגה ומוכתר ליו"ר בפעם השנייה לאחר שזכה לתמיכת 13,559 מצביעים. פרץ ניצח את ח"כ איציק שמולי וח"כ סתיו שפיר שהתמודדו מולו - וצברו 26% כל אחד מקולות הבוחרים. שפיר הגיעה שנייה לאחר שזכתה ב-26.98% מהקולות (8019 קולות), שמולי שלישי עם 26.24% בלבד (7799 קולות).

אחוזי ההצבעה הפעם היו נמוכים למדי ועמדו על 45.6% בלבד (29,774 מצביעים), זאת לעומת כ-60% בממוצע בסבבי פריימריז קודמים במפלגה. הנתון הזה ככל הנראה היה זה שסייע לפרץ לנצח, כיוון שהוא זוכה לתמיכת מצביעים מאורגנים רבים.

שמולי לשפיר: "צאי מהאובססיה שלך" (צילום: חדשות)
המפסידים. שפיר ושמולי | צילום: חדשות

"מברכת את עמיר פרץ על בחירתו ליו"ר", צייצה ח"כ סתיו שפיר לאחר היוודע התוצאות, "מודה לחברי מפלגת העבודה שנתנו בי את אמונם ובחרו בי במקום השני. ממחר בבוקר מתפנים למאבק האמיתי מול הימין ולהחלפת שלטונו המושחת של נתניהו".

ח"כ איציק שמולי, שהפסיד אף הוא במירוץ, צייץ: "מברך את עמיר פרץ עם היבחרו לראשות מפלגת העבודה ומאחל לו הצלחה. אני רוצה להודות לכל הפעילים והתומכים שלי שנתנו את הנשמה בבחירות - אוהב אתכם מאוד".

גם יו"ר המפלגה היוצא, ח"כ אבי גבאי, בירך: "ברכות לעמיר פרץ. מאחל לו שיוביל את המפלגה להישגים הראויים לה".

פרץ נבחר, מה זה אומר על חיבור במרכז-שמאל?

פרץ ניצח גם לאחר שבית הדין של התנועה אישר את הארכת ההצבעה בשעה עקב חסימות הכבישים הנרחבות בעקבות מחאת בני העדה האתיופית. אלא לבד מהחסימות, ייתכן שאחוז ההצבעה הנמוך מרמז דווקא על אובדן הקשר בין מתפקדים המפלגה למפלגה: רבים מפקודי העבודה הצביעו בבחירות האחרונות למפלגת כחול לבן.

הכירו את היו"ר (צילום: חדשות)
הכירו את היו"ר | צילום: חדשות

בכל האמור לחיבורים אפשריים בגוש המרכז-שמאל - בחירתו של פרץ משמעותה שהחיבור בין העבודה למפלגתו של ברק יהיה קשה יותר לביצוע. ברק היה מעדיף ששמולי או שפיר ינצחו בפריימריז וכך היה יכול להוביל מהלך של חיבור למפלגת העבודה ביתר קלות. כעת לא ברור האם חיבור כזה יצליח, זאת בעיקר סביב השאלה מי יעמוד בראש הרשימה.

אהוד ברק הגיב על בחירתו של פרץ בעמוד הפייסבוק שלו - ופנה אליו על מנת לבצע חיבורים: "עמיר, יו"ר מפלגת העבודה הנבחר, בהצלחה לך בדרך החדשה שכבר צעדת בה. אני מאמין שבכוחנו לעשות את מה שנדרש ולהתייצב יחד, לצד כוחות נוספים, על מנת להחזיר את ישראל למסלול הנכון".

ניצן הורוביץ, שנבחר בשבוע שעבר לעמוד בראשות מרצ בירך את פרץ ואמר שיפעל אף הוא לחיבורים: "ברכות לחברי עמיר פרץ, היו״ר הנבחר של מפלגת העבודה. אנחנו במרצ נכונים להידברות על שיתופי פעולה להצלחת השמאל הישראלי. אני מצפה לדבר עם עמיר כבר בימים הקרובים".