"נראה מכוער גם שמסתכלים מהצד השני": חברת הכנסת סתיו שפיר כבר "איימה" ברמיזה בשבוע שעבר כי אם לא יהיה איחוד, היא תשקול את צעדיה במפלגת העבודה. הבוקר (חמישי) היא מימשה את "האיומים", ואחרי ביקורות קשות על האיחוד בין אורלי לוי אבקסיס למפלגתה - היא פרשה ממפלגת העבודה והתאחדה עם מרצ, באיחוד משולש שכלל גם את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. שלושתם החליטו להוביל יחד את "המחנה הדמוקרטי", דבר שגרר לא מעט ביקורות בפוליטיקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שפיר נבחרה למקום השני ברשימה החדשה, אחרי יו"ר מרצ ניצן הורוביץ שיעמוד בראש הרשימה. לפי הודעה רשמית שפיר היא זו שהייתה הגורם המלכד באותם המגעים. בתום אותה פגישה נמסר כי יוזמי האיחוד מאמינים שהקמת "המחנה הדמוקרטי" היא צעד ראשון והכרחי ב"משימה להחזיר את מדינת ישראל למסלול".

החיבור החדש (צילום: חדשות)
החיבור החדש | צילום: חדשותיו"ר מרצ הקודמת, תמר זנדברג, בירכה על המהלך בחשבון הטוויטר שלה: "מהלך דרמטי לחיזוק השמאל - הרחבת השורות הראויה לנו וחיזוק משמעותי לעמדות הצדק והשוויון כחלופה לימין המשיחי והמושחת. מהלך של גדלות נפש אישית וצעדים אמיצים ראויים לציון למען איחוד המחנה, כראוי לגודל השעה. ברכות וכבוד ליו"ר מרצ ניצן הורוביץ, לאהוד ברק לסתיו שפיר ולכל העוסקים במלאכה".

"מהלך דרמטי לחיזוק השמאל", זנדברג (צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות)
"מהלך דרמטי לחיזוק השמאל", זנדברג | צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשותמהצד הימני של המפה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שמח על האיחוד המדובר, אך מסיבות שונות לחלוטין. סמוטריץ' פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי פרישתה של שפיר ממפלגת העבודה "היא בשורה חיובית שתאפשר לה אולי לחזור למה שהיתה פעם - מפלגת שמאל מפוארת ציונית וערכית שתמכה בהתיישבות ובציונות - ולא סניף של מר". השר הוסיף שכאיש ימין הוא כאב מאוד "את תהליכי אבדן הדרך של העבודה". עוד הוסיף כי אם זה היה קורה קודם אז, העבודה לדעתו אולי לא הייתה איפה שהיא היום.

"השלם גדול מסך כל חלקיו", סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"בשורה חיובית", סמוטריץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לצד זנדברג וסמוטריץ' היו כאלה שהרימו גבה וביקרו את הפרישה והאיחוד. חבר הכנסת יואב קיש פרסם בחשבון הטוויטר שלו ביקורת חריפה נגדה וכתב כי למרות שלרוב הוא לא נוהג להתערב בצורה שבה השמאל מחלק את הקולות, כשהוא רואה איך פוליטקאית כמו שפיר זורקת את הבית שלה לפח "זה נראה מכוער גם שמסתכלים מהצד השני".

כמו קיש גם שותפתה הקודמת למפלגה, מרב מיכאלי, ביקרה את המהלך של שפיר ותקפה אותה בריאיון לרשת ב': ״אין מעשה פוליטי יותר לא ראוי מלהפסיד בהתמודדות ואז לעזוב את המפלגה. עמיר פרץ לא סטה מהדרך של המפלגה".

ערן חרמוני, מזכל מפלגת העבודה, קרא לסתיו שפיר להתפטר מהכנסת לאלתר ולהחזיר "את המנדט שגנבה ממפלגת העבודה". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב: "לצערי, לא כל אחד יודע להפסיד בכבוד. מי שאיננה יודעת להפסיד בבחירות, מוכיחה כי עבורה דמוקרטיה היא מילה ריקה מתוכן". לסיום תקף חרמוני את שפיר: "מי שנוהגת בסטדנרטים אנטי-דמוקרטיים, לא תוכל להיאבק על הדמוקרטיה הישראלית מול נתניהו".

"נראה מכוער גם שמסתכלים מהצד השני", קיש (צילום: חדשות)
"נראה מכוער גם שמסתכלים מהצד השני", קיש | צילום: חדשותבאותו ריאיון ל"פגוש את העיתונות" בשבוע שעבר אמרה שפיר כי תעשה הכל כדי לחבר את גוש השמאל, גם במחיר של סיכון המקום הפוליטי שלה. "לא תהיה התאבדות של המחנה ואני אעשה הכל כדי לדאוג שהדבר הזה לא יקרה", אמרה שפיר. "חיבורים בתוך המחנה הם קריטיים. אורלי לוי היא נהדרת וטוב שהיא התחברה, אבל זה ממש לא מספיק".

"כרגע משמאל לכחול לבן יש שלוש מפלגות, ובמצב הנוכחי אחת או אפילו שתיים מהן לא עוברות את אחוז החסימה", הסבירה שפיר. "זה כמו לתת לנתניהו את השלטון במתנה. אני לא אשב ואצפה במחנה שלי מתאבד ולכן אני בימים הקרובים הולכת לעשות הכול, כדי לתמוך בחיבורים בתוך המחנה - כולל במחיר של סיכון המקום הפוליטי שלי".

"אין מעשה פוליטי יותר לא ראוי", מיכאלי (צילום: חדשות)
"אין מעשה פוליטי יותר לא ראוי", מיכאלי | צילום: חדשות