"נתניהו הוביל אותנו לבחירות לכנסת ה-21 ולבחירות לכנסת ה-22 - ואולי יש לו אינטרס להוביל אותנו לבחירות נוספות שיכולות להוביל לשבר עם אזרחי המדינה", כך אמר היום (חמישי) יו"ר כחול לבן בני גנץ בישיבת סיעה. גנץ תקף את רה"מ נתניהו על רקע כישלון המגעים בין כחול לבן לליכוד והדגיש שלא יישב בממשלה שנגד העומד בראשה תלוי כתב אישום: "בוא למשא ומתן בלי ספינים ובלי בלוקים. למען עם ישראל - בואו נבנה ממשלת אחדות אמיתית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו מחפשים לפעול נגד השחיתות ולא נוכל לשבת תחת ראש ממשלה שיש נגדו כתבי אישום פעילים", הדגיש גנץ יום אחרי הטלת המנדט להרכבת הממשלה על נתניהו. "על בסיס זה אני קורא לשיח על תוכן ומהות עם הליכוד, המפלגה השנייה בגודלה. אם מדובר במשא ומתן שענייניו תוכן ולא תפירת חליפות ובניית בלוקים פוליטיים - נהיה שם בחפץ לב".

גנץ הצהיר כי לא משרות ותפקידים מעניינים אותו - אלא שיח על מהות. "לא המשרה חשובה או מי יחזיק באיזה תיק. התיקים אמורים לאפשר הישגים בתחומי התוכן השונים אבל הם אינם מטרה בפני עצמם או מושא חלומותינו. גם השררה אינה מחוז חפצי. איני מחפש להיות ראש ממשלה בשמו של הכבוד. אינני מבקש מטוס, אינני מבקש שיירה נשיאותית ואינני רוצה בבית מלכותי. ביקשתי את אמון הציבור בשמה של המשימה  ולא בשמה של השררה - ואמשיך לבקש זאת עד שתוקם ממשלה בישראל".

לפיד: נתניהו הפסיד בבחירות

מוקדם יותר תקף מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, את נתניהו והודיע כפי שעשה גנץ מיד עם הודעת הנשיא: אנחנו בעד אחדות - אך בכל מקרה לא נשב נתניהו שחשוד בפלילים.

"אני בעד ממשלת אחדות", הבהיר לפיד. "אני מתכונן להיאבק על הקמתה. על זה הלכנו לבחירות. זה מה שהבטחנו. ממשלת אחדות ליברלית, שתעשה את הדבר שישראל זקוקה לו יותר מכל: תאחד אותנו. תתחיל לרפא את הפצעים של החברה הישראלית... כל זה לא יקרה אם בנימין נתניהו יעמוד בראשה. הוא לא עשה את במשך 13 השנים שהוא ראש ממשלה, הוא לא יעשה את זה היום. הוא לא יכול".

לפיד הוסיף: "בנימין נתניהו צריך את הכוח שלו במקומות אחרים. תלוי ועומד נגדו כתב חשדות חמור. השימוע שלו יתחיל בשבוע הבא. אני מאחל לו שיתברר שבאמת לא היה כלום, אבל זה לא מאוד סביר. אחרי השימוע יגיעו כתבי אישום ומשפט מתוקשר. אי אפשר לנהל ככה מדינה מורכבת כמו ישראל. זה לא נכון מעשית, זה גם לא נכון מוסרית. אם יזוכה מכל החשדות, יוכל לחזור ולהיות ראש הממשלה".

מספר 2 בכחול לבן סיכם כי "יש עוד דבר: נתניהו לא ניצח בבחירות. הוא הפסיד. בני גנץ הוא איש טוב ממנו, שיהיה ראש ממשלה טוב ממנו. יותר אנשים הצביעו לכחול לבן, מאשר לליכוד. הם עשו את זה מפני שהם מאמינים שהגיע הזמן לשיח של ערכים, לשינוי כיוון. הם גם קיבלו מאתנו הבטחה שלא נשב בממשלה של נתניהו כל עוד יש לו כתבי חשדות או כתבי אישום. הבטחות כאלה צריך להבטיח בזהירות לפני הבחירות, ולקיים אחרי הבחירות".