חקירת ההדלפות במפלגת כחול לבן הגיעה הרבה יותר רחוק מכפי שידענו עד כה. במוקד מסקנות הבדיקה - פריצה רוסית, שמוגדרת עוצמתית וחריגה, למחשבים וטלפונים של צמרת המפלגה. הפריצה כללה את המועמד לראשות הממשלה בני גנץ, וזה קורה חודשים ספורים אחרי הפריצה האירנית.

הדוח שהונח על שולחה של כחול לבן לפני מספר ימים מכיל הרבה יותר מאשר חפרפרת אחת או שתיים ביש עתיד. במהלך הבדיקה השגרתית של הדלפות שבעבורה נשכרה על ידי חוסן לישראל קבוצת המודיעין העסקי CGI בתשלום של כחצי מיליון שקל אותר חשד לפריצת סייבר. חשד זה הוביל לחקירה עמוקה יותר בנושא שתוצאותיה מפורסמים כעת.

בדוח שהגיע לפני כמה ימים מ-CGI לצמרת כחול לבן נקבע כי האקרים מרוסיה פרצו לטלפונים של כל ראשי הקמפיין. מבדיקה מאומצת שכללה טלפונים ומחשבים, עולה כי בוצעה ומבוצעת מתקפת סייבר עוצמתית. בדוח נכתב: "מדובר במתקפת האקרים מרוסיה, עוצמתית וחריגה, מסוג שלא נתקלנו בו מעולם".

הדוח חושף: שני הטלפונים של בני גנץ נפרצו

על פי הבדיקה מקור מתקפת הסייבר הוא מרוסיה והיא מבוצעת על כל המטה של כחול לבן. יו"ר המפלגה והמועמד שלה לראשות הממשלה בבני גנץ מוצא עצמו בחזית המתקפה כאשר שני הטלפונים איתם הוא מסתובב ביום יום, נפרצו.

עוד הותקפו וככל הנראה עדיין מותקפים: ראש המטה - הוד בצר, מנהל הקמפיין - דור הר-טוב ויועץ הקמפיין - רונן משה. בנוסף, נחדרה רשת המחשבים של כחול לבן. הדוח שנמסר לפני ימים אחדים למפלגה מפציר בכחול לבן לפנות למשטרה. אולם באופן מסתורי פניה כזו לא נעשתה עד לרגע פרסום זה.

הצוות המוזכר הוא צוות חדש ועל כן ניתן להעריך כי מדובר במתקפה טרייה יחסית. גורמים בכחול לבן טוענים כי שום טלפון שלהם לא נפרץ ומדובר בדוח מעוות וכי מעורבים פה אינטרסים זרים.

החלק בדוח על הדלפות מצד יש עתיד מצא כי מדובר בהדלפה מקומית לכתב של ישראל היום לכתבה שפורסמה בעמוד 14. נכתב שאין שום נזק משמעותי למפלגה בנושא.

 

חריקות בצמרת? (צילום: פלאש 90, חדשות)
תחת מתקפה | צילום: פלאש 90, חדשות

לפני כשבוע נחשפו פרטים חדשים על הבדיקה הפנימית שהזמינו בכחול לבן למציאת מדליפים. לאחר שפורסם כי הבדיקה הוסתרה מחברי המפלגה, מסתמן כעת כי ייתכן ואפילו יו"ר המפלגה בעצמו כלל לא היה מודע להזמנתה.

מי שהזמין את הבדיקה הוא ראש המטה ואחד האנשים המקורבים לגנץ - הוד בצר. כמו כן, עלות החקירה המוערכת היא בין 100 אלף לחצי מיליון שקלים. גורמים מ"יש עתיד" שמתחו ביקורת על המהלך הסבירו: "לקחת באמצע בחירות חברה שמקצועה הוא ריגול עסקי זה להכניס את הצרות הביתה".

גורמים ביש עתיד על גנץ (עיבוד: החדשות 12, החדשות12)
גורמים ביש עתיד על גנץ | עיבוד: החדשות 12, החדשות12

הממצא המטריד ביותר שהעלתה הבדיקה הוא כי חבר כנסת מכהן מיש עתיד פעל לאסוף מידע על גנץ. בעקבות הפרסום על ממצא זה, פרסם היום גנץ סרטון ובו הכחיש את הדברים. כעת מתברר כי מי שדרש את סרטון ההכחשה הוא מספר 2 בכחול לבן - יאיר לפיד.

החקירה בכחול לבן החלה בעקבות הדלפות חוזרות ונשנות של מידע מתוך הקמפיין, כולל הקלטות של היו"ר גנץ, שהחליט לטפל בבעיה. כחול לבן שכרה בשבועות האחרונים את שירותיה של חברת המודיעין העסקי CGI Group, בראשותם של ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי וצביקה נווה, וזאת בכוונה לקיים חקירה באמצעים מתקדמים שיאתרו את המדליפים.

תגובת כחול לבן: "גורמים פוליטיים החוששים מניצחון כחול לבן בבחירות ניסו להשיג מידע מהנהלת הקמפיין. למרות שהדוח הצביע על חשד לניסיון לדלות מידע, הדבר התברר כשקר וכזב. פנינו לגורמים המקצועיים שמתמחים בתחום הסייבר שאינם החברה שערכה את הדוח ולא נמצא אף מכשיר נגוע, וכן שופרו אמצעי האבטחה בסביבת אנשי הקמפיין. למרות הניסיונות, כחול לבן תנצח ב-17.9".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום