עכשיו זה רשמי: מתפקדי מפלגת זהות אישרו הערב (ראשון) את פרישת המפלגה מהמרוץ לבחירות לכנסת ה-22. זאת, לאחר שיושב הראש משה פייגלין סיכם על כך עם ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו בתמורה לתיק כלכלי בממשלה הבאה, אם האחרון יקבל את המנדט וירכיב את ממשלתו החמישית.

בהודעה שפרסם מטה זהות, נמסר כי כ-73.5% ממתפקדי המפלגה (1165 בני אדם) אישרו את ההסכם, מול 319 שהתנגדו ו-25 נמנעו.

"אני מודה לחברי המפלגה שאישרו היום את ההסכם שחתמתי עם רוה"מ, ברוב גדול", בירך הערב פייגלין. "בעזרת השם תוביל ההחלטה שהתקבלה היום, למימוש מצע זהות מתוך הממשלה והכנסת ולהמשך בניית המפלגה החשובה שלנו, לקראת אתגרי העתיד".

משה פייגלין (צילום: פלאש/90 )
משה פייגלין | צילום: פלאש/90

"קרובים ביותר בדעות ובאופי"

בחמישי האחרון מסרו נתניהו ופייגלין הצהרה משותפת לתקשורת שבה הודיעו על המהלך. נתניהו הודה לפייגלין על פרישתו, אמר כי יכניס את הסדרת הקנאביס הרפואי לחולים כתנאי במשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה הבאה וחשף כי על פי ההסכם שנחתם בין שתי המפלגות, פייגלין יקבל תפקיד של שר "בעל סמכויות משמעותיות".

תחילה דיבר נתניהו והודה לפייגלין על פרישתו. "שוחחנו שיחות מעמיקות, ארוכות, ואתה אמרת לי - 'למה לקח לנו 25 שנים לקיים שיחות כאלה?'. שנינו דוגלים באותן פעולות לכלכלה חופשית, הורדת הרגוליציה ויוקר המחייה, מצוקת העולים שאנחנו מחויבים לפתור אותה, ויש עוד דבר אחד חשוב מאוד - מקרים קשים ביותר של עשרות אלפי חולים שזקוקים לתרופת הקנאביס, מגיע להם לקבל אותה והם אינם משיגים אותה".

‎לאחר מכן דיבר פייגלין שהביע אופטימיות כתוצאה מגיבוש ההסכם: "אין לי ספק שפה יהיה שיתוף פעולה מדהים, אנחנו קרובים ביותר בדעות ובאופי. אני רוצה לומר שבמועד א' של בחירות 2019 זרחה תקווה גדולה לחירות האדם וזהותו הלאומית וכגודל התקווה הייתה עוצמת המכה כשהתברר שלא הצלחנו להגשים את הציפייה שנוצרה. והנה, דווקא מתוך מועקה של חולים נוצרה בינינו הידברות ונפתח הפתח להגשים את החזון, מתוך הממשלה שתקום בראשותך בעזרת השם, את חזון החירות של זהות".