לפי הפרסום של בן כספית ב"מעריב", ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, כמעט והצליח לאלץ את צה"ל ומערכת הביטחון לצאת למבצע בעזה – ללא אישור כל חברי הקבינט. על פי הדיווח, לפני כשבוע, בלילה בו נאלץ נתניהו להתפנות מאירוע הבחירות באשדוד בגלל ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, קיים הקבינט התייעצות טלפונית – ללא הרמטכ"ל, אביב כוכבי, ללא ראש השב"כ, נדב ארגמן וללא בכירים נוספים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ביום שישי האחרון נחשף ב"מעריב" כי ראש הממשלה התקשר לעדכן את ראשי זרועות הביטחון על הכוונה לספח את בקעת הירדן, דקות לפני שעמד להודיע על כך לציבור. על פי הדיווח, השיחה גלשה לטונים גבוהים מאוד ופרצה מהומה בעקבות הודעתו של נתניהו. הרמטכ"ל וראש השב"כ מחו על מהלך מסוג זה, מאחר והוא בעל השלכות ביטחוניות מרחיקות לכת ומתבצע ללא הכנה, עדכון או דיונים מסודרים.

ברגע האחרון נתניהו נאלץ לחזור בו, ובמקום לבשר על סיפוח מיידי של בקעת הירדן, הודיע על הכוונה לספח את השטחים הללו אחרי שיקים את הממשלה הבאה. אמנם בדיונים לא נטען שאין לספח את הבקעה, אך לא הייתה הסכמה על הדרך בה ההחלטה בוצעה.

ישיבת הממשלה בבקעת הירדן (צילום: חיים צח לע"מ)
ישיבת הממשלה בבקעת הירדן | צילום: חיים צח לע"מ

לאחר ההצהרה, הגיע נתניהו לאירוע בחירות באשדוד, כשבזמן נאומו נורו רקטות מרצועת עזה, והוא נאלץ להתפנות מהבמה בכדי לתפוס מחסה. לאחר האירוע חזר נתניהו לקריה בתל אביב וכינס מיד התייעצות ביטחונית, בה דרש לצאת לפעולה בעזה. על פי הדיווח, הוא לא הורה על יציאה מלחמה, אך כן הורה על נקיטת פעולות התקפיות ברצועה.

גם על כך מחו ראשי זרועות הביטחון, בטענה כי יש צורך בגיוס מילואים והכנת השטח, ונאמר לו שהוא חייב להביא את העניין לאישור הקבינט מאחר ו"אלה פעולות שפירושן מלחמה". כך פרסם עמוס הראל ב"הארץ".

לפי הפרסום של בן כספית, בשעה 1:30 בלילה הוא כינס את הקבינט להתייעצות טלפונית, אך הוא ידע שהרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש אמ"ן ובכירים נוספים יזהירו את השרים מפעולה מיידית, ולכן לא העלה אותם על הקו. כך קיבל נתניהו את אישור הקבינט ליציאה לפעולה מאחורי גבה של מערכת הביטחון, העמיד את השרים בפני ההחלטה שקיבל, ביקש אישור לצאת לפעולה - וקיבל.

נתניהו מורד מהבמה (צילום: החדשות 12)
נתניהו מורד מהבמה במהלך הירי באשדוד | צילום: החדשות 12

למחרת, הוא הורה לצה"ל להתחיל בפעולות הנדרשות לקראת ההתקפה, ובעקבות כך מספר בכירים במערכת הביטחון שקלו להתפטר. רק מאוחר יותר שמע את הסיפור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאחר שקיבל פנייה מצה"ל, ואז הבהיר לנתניהו שזהו מעשה שאינו חוקי. מנדלבליט אמר שיש לנהל דיון מסודר בישיבה וצריך שהשרים ישמעו את הסקירות הביטחוניות – ורק אז תתקיים הצבעה בנושא.

בכיר לשעבר במועצת הביטחון אמר אתמול כי "ראש הממשלה איבד את הבלמים", ובכיר אחר הוסיף: "בתוך המכונית בה הוא דוהר לתהום יושבים כולנו". גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו, כי מנדלבליט הוא זה שביקש מראש המל"ל לעדכן את השופט מלצר באפשרות של פעולה עקב המצב הביטחוני. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הכל נעשה בתיאום מלא עם גורמי הביטחון".