יותר מ-4 שעות לאחר שהתחילה, פגישת צוותי המו"מ בין אנשי הליכוד לאנשי כחול לבן הסתיימה. בתום הפגישה נמסר מאנשי הליכוד שהם הסכימו למתווה הנשיא כבסיס למו"מ להקמת ממשלה והדגישו את הצורך בממשלת אחדות רחבה. מכחול לבן נמסר: "עמדת הליכוד כפי שנמסרה הינה כי סוגיית הרוטציה והמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה היא הבסיס לניהול הדיון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד נמסר מהליכוד כי נציגי המפלגה ביקשו להמשיך לקיים ישיבות כדי לקדם את המו"מ - אך בכחול לבן ביקשו לקיים את הישיבה הבאה רק ביום ראשון. 

בכחול לבן טענו שבליכוד דווקא התבצרו בעמדותיהם. "במהלך הדיון הציגו חברי צוות המו"מ של כחול לבן מספר דרישות תוכן אך צוות המו"מ של הליכוד התבצר בעמדתו", נמסר מטעם כחול לבן. "הצוות התנה את התייחסותו לנושאים אלו בכך שקודם כל וכתנאי מוקדם תסכים כחול לבן שנתניהו יוסיף לכהן כראש הממשלה ושהממשלה שתוקם תתבסס על בלוק ה-55". 

בניסיון לקדם את המגעים לממשלת אחדות, צוותי המו"מ של כחול לבן ושל הליכוד נפגשו הבוקר (שישי) בפעם השנייה. חשיבות הפגישה נמצאת בעצם קיומה, שכן בימים האחרונים נראה כי המו"מ עלה על שרטון. בפתיחת הדברים טען השר אלקין: "מי שיכשיל את התהליך הזה ייקח את העם לבחירות". 

השר אלקין הוסיף: "בעזרת השם נגיע בשנה החדשה לממשלה חדשה שתוכל להוביל את מדינת ישראל". גם השר לוין מסר הודעה לתקשורת בתחילת הפגישה: "שלא יהיה ספק, אנחנו פועלים ביחד עם כל השותפים שלנו ומפלגות הימין כגוש מאוחד שייכנס לממשלה - רק ביחד". אנשי כחול לבן סירבו להשתתף בהודעה המצולמת לתקשורת. 

בליכוד מצהירים כי הם מגיעים לדיונים עם בלוק הימין לצידם, ומוסיפים שינהלו משא ומתן על בסיס המתווה שהציב נשיא המדינה, שלפיו יהיו שני ראשי ממשלה: אחד בנבצרות ואחד בפועל.

ראש הממשלה נאם בכנס הרמת הכוסית של הליכוד לכבוד ראש השנה ותקף את מדיניות כחול לבן: "בצד השני יש כל מיני דמיונות והזיות. בהתחלה הם חשבו שהם יפרקו את השותפות במחנה הלאומי ביננו לבין השותפים שלנו. זה לא קרה".

"קיבלנו עוד מנדט - עכשיו מתמטית זה לא יכול לקרות. השותפות בינינו לבין שותפינו גדולה מתמיד", המשיך נתניהו. "בצד השני חושבים עכשיו שהם יצליחו לפרק את הליכוד. אתם תיתנו להם לפרק את הליכוד? אתם תיתנו להם להדיח את יו"ר הליכוד? לא".

מנגד, קרא יושב ראש כחול לבן גנץ לקיים את הדיון ללא תנאים מוקדמים, בלי ספינים, ובלי בלוקים, כפי שאמר זאת אתמול באירוע הרמת כוסית לפעילי המפלגה. 

"נתניהו הוביל אותנו לבחירות לכנסת ה-21 ולבחירות לכנסת ה-22 - ואולי יש לו אינטרס להוביל אותנו לבחירות נוספות שיכולות להוביל לשבר עם אזרחי המדינה", אמר אתמול יו"ר כחול לבן בני גנץ בישיבת הסיעה.

יו"ר כחול לבן המשיך ותקף את נתניהו על רקע כישלון המגעים והדגיש שלא יישב בממשלה שנגד העומד בראשה תלוי כתב אישום: "בוא למשא ומתן בלי ספינים ובלי בלוקים. למען עם ישראל - בואו נבנה ממשלת אחדות אמיתית".

רביעיית כחול לבן בנאום מדגם (צילום: רויטרס)
ממשיכים לתקוף את נתניהו | צילום: רויטרס

בכירים בכחול להן הבהירו אמש כי הם מצפים מהנשיא ריבלין להתעלם מהצעת נתניהו "לדלג" על בני גנץ אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה. במפלגה הופתעו לשמוע שהנשיא בכלל מעלה את האופציה הזו על השולחן - אותה אפשרות שלפיה הוא לא יעביר את המנדט גם לגנץ, אלא יעבור מיד לשלב שבו על הכנסת לבחור מועמד חלופי להרכבת הממשלה תוך 21 ימים.

לדברי בכירים במפלגה, "כמו שנתניהו קיבל את ההזדמנות כשסיכוייו להרכיב ממשלה נמוכים, מגיע גם לנו. בייחוד כשיש שוויון בין הגושים וגם אם נראה שהסיכויים של גנץ להרכיב ממשלה נמוכים אף הם".