לא יהיו פריימריז כי אין פריימריז? לאחר שראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו הודיע אתמול (חמישי) שישקול לערוך פריימריז בזק לראשות המפלגה וחבר מפלגתו גדעון סער מיהר להתייצב מולו והודיע שהוא מוכן להתמודד, בכירים בליכוד אומרים שלא בטוח בכלל שפריימריז כאלה יתקיימו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעות שחלפו מאז ההודעה הדרמטית, מגיעים לנתניהו שורה של שרים שאומרים לו 'אין לך מה להרוויח מזה, רק להפסיד'. בקרבת ראש הממשלה עדיין מתקיימות התייעצויות בנושא – וטרם ברור, כאמור, האם אכן נתניהו יילך על מהלך שכזה, שמטרתו לבצר את מעמדו כיו"ר התנועה.פריימריז בזק בליכוד משמעותם לא רק איתות לכחול לבן שלא יהיה פוטש בליכוד שיביא להדחת נתניהו, יש מאחורי מהלך כזה אמירה ברורה: נתניהו כאן כדי להישאר. אם הוא ינצח, הוא יכהן בתפקידו עד סוף הכנסת ה-23 - משמע, לפחות 4 שנים נוספות בתפקיד - מה שאומר שאת ההליכים המשפטיים שלו הוא יעבור כיו"ר הליכוד, דבר שסער לא מוכן שיקרה. 

נתניהו וגנץ לוחצים ידיים בכנסת  (צילום: דוברות הכנסת)
איתות לכחול לבן שהוא כאן כדי להישאר? | צילום: דוברות הכנסת

מאוחר יותר אמש נודע לחדשות 12 כי הפשרה שנדונה בין נתניהו ויו"ר מזכירות הליכוד, השר לשעבר חיים כץ, היא שלא יהיו פריימריז בליכוד בשנה הקרובה - ושבמקום זאת, מרכז הליכוד יתכנס ויביע תמיכה במועמדות נתניהו כיחיד בימין להרכיב ממשלה עד סוף המועד האחרון להרכבת הממשלה. 

מהלכי נתניהו - בהתאם ללוח הזמנים המשפטי 

מה שגורם לנתניהו לשקול את המהלך הם לוחות הזמנים המשפטיים. נתניהו קיווה לבצע מהלך מהיר שלא יאפשר ליריביו להתכונן לפריימריז, אבל גם הבין שזה ייקח חודש - וזה כבר מועד שמתקרב להכרעה המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה האם להגיש נגדו כתב אישום – עיתוי בעייתי להתמודדות בפריימריז.

בנימין נתניהו (צילום: אלסטר פלאש 90)
יילך לפריימריז בזק? נתניהו | צילום: אלסטר פלאש 90אלא שנתניהו לא פועל רק באפיק הזה. במקביל לליכוד, הוא מנסה לבצר את מעמדו גם בגוש הימין: היום הוא ניסה שוב להחתים את ראשי המפלגות בגוש על התחייבות שיילכו איתו כמועמד לראשות הממשלה גם בתקופת 21 הימים בה על הח"כים יוטל למצוא מועמד מוסכם להרכבת הממשלה.

ש"ס: 7 מנדטים, יהדות התורה: 7 מנדטים (צילום: פלאש 90, חדשות)
החרדים מוכנים להתחייב לנתניהו | צילום: פלאש 90, חדשותבש"ס וביהדות התורה הסכימו לחתום אך במפלגתה של איילת שקד, ימינה, עדיין לא הביעו הסכמה לעשות זאת. כך או כך – גם המהלך הזה נועד לאותת לכחול לבן שלא ניתן יהיה להקים ממשלת אחדות עם הליכוד בלעדיו.