נתניהו במאמצים למען עוצמה יהודית (צילום: פלאש90, רועי אלימה, נועם רבקין פנטום, חדשות)
נתניהו במאמצים למען עוצמה יהודית | צילום: פלאש90, רועי אלימה, נועם רבקין פנטום, חדשות

פרסום ראשון: ימים ספורים לאחר פגישת ראשת "הימין החדש" ו"הבית היהודי", ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה מאמצים אדירים להכניס את עוצמה יהודית לכנסת הבאה. נתניהו שוחח עם הרב רפי פרץ, יו"ר הבית היהודי, והפציר בו להכניס את איתמר בן גביר ואת עוצמה יהודית לרשימתו, ובכך להחיות את איחוד מפלגות הימין מהבחירות הקודמות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בזמן קיומו של איחוד מפלגות הימין היה פיצוץ מתוקשר במיוחד בין בן גביר לפרץ. עם זאת, על מנת לשכנע את פרץ, נתניהו הצטייד בסקרים שמראים שאיחוד המפלגות שווה מעל שני מנדטים לרשימה. לראש הממשלה יש אינטרס להילחם על כל מנדט בימין, שמבטיח להמליץ עליו להרכבת הממשלה לאחר הבחירות.

לפני מספר ימים הודיעו איילת שקד ונפתלי בנט כי ירוצו יחד, תחת שקד, כרשימת הימין החדש, אך הבטיחו לפעול למען איחודים נוספים. ואכן, פרץ ושקד, נפגשו ביום שלישי במטרה לקדם את איחוד המפלגות ולחזק את גוש הימין לקראת הבחירות לכנסת ה-22. השניים סיכמו ביניהם כי צוותי המו"מ מטעמם יתקדמו בימים הקרובים ומסרו כי הפגישה הייתה "טובה ומועילה".

פרץ ושקד, ארכיון (צילום: מריים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
איחוד גדול בין כל מפלגותת הימין? | צילום: מריים אלסטר, פלאש 90, חדשות

הסיכוי לאיחוד בימין הוא גבוה מאוד אבל עדיין יש ויכוח על המקום השמיני ברשימה. "הימין החדש" מוכן ל"ריצ'רץ'" ברשימה, כלומר חמישה מנדטים מתוך עשרה, למרות שברוב הסקרים הם מובילים. מנגד איחוד הימין מציע כרגע ארבעה מנדטים מתוך עשרה, זאת אומרת את המקום התשיעי והעשירי.

קיימת כרגע מחלוקת, אבל על הוויכוח הזה לא ייפול כנראה האיחוד במיוחד לאור הוויתור שעשה בנט לשקד - שיקשה על יתר הצדדים להתעקש. כמו כן, השאלה שנשאלת כרגע לגבי החיבור בימין היא: האם זו רשימה משותפת כמו "כחול-לבן" והאם המטרה היא לייצר בלוק טכני בלבד? "הימין החדש" הציע שבבחירות יתנהל קמפיין אחד משותף אבל המו"מ הקואליציוני יתנהל באופנים שונים, ועדיין לא ברור איך מתייחסים לכך באיחוד הימין - אבל כאמור הסיכוי לאיחוד בימין גבוהים מאוד.

זנדברג: נפנה לבקש את פסילתם (צילום: מורן שמואלוף, חדשות)
זנדברג: נפנה לבקש את פסילתם | צילום: מורן שמואלוף, חדשות

בתוך כך, שקד התייחסה לדיווחים לפיהם ראש הממשלה נתניהו אינו מעוניין שהיא תעמוד בראש מפלגת ימין מאוחדת ואמרה: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, מי שיקבע אם אעמוד בראשות איחוד הימין זה הציבור בלבד". שקד אמרה את הדברים במהלך סיור בגוש עציון יחד נפתלי בנט, וטענה כי היא פועלת למימוש חיבורים בגוש הימין בשביל למנוע בזבוז קולות.

חברת הכנסת מטעם מרצ, תמר זנדברג, הגיבה לנסיונות של נתניהו לצרף את עוצמה יהודית לאיחוד מפלגות הימין: "נתניהו מוכיח שוב שאין בו טיפה של מוסר ודאגה לעתידה של מדינת ישראל אלא רק לעתידו של נתניהו כשהחליט לבשל שוב את הדיל המצחין עם כהניסטים. אם יכנסו נציגי הכהניסטים לרשימת איחוד הימין נפנה מחדש לבקש את פסילתם".