בראיון ל"החדשות 12" היום (רביעי) טען אחמד טיבי, חבר הרשימה המשותפת, שאין סיכוי שחבר כנסת ערבי יכהן בכנסת הבאה כיו"ר האופוזיציה. טיבי גם הגיב להודעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה האפשרויות העומדות בפני מדינת ישראל הן ממשלה בראשותו או "ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות". "האיש הזה ממשיך להסית מאתמול, גם אחרי סטירת הלחי שהוא קיבל מהציבור", אמר טיבי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כשנשאל האם ראש הסיעה, איימן עודה, יעמוד בראש האופוזיציה, כמי שעשוי לכהן שיו"ר המפלגה הגדולה ביותר שאינה בממשלה, ענה טיבי: "החוק הוא לא שאוטומטית ראש הסיעה הגדולה ביותר הופך להיות ראש האופוזיציה, אלא שכל ח"כ שרוב חברי הכנסת של האופוזיציה ממליצים עליו (יהיה יו"ר האופוזיציה, נ"ר). לא יתנו לח"כ ערבי להיות יו"ר האופוזיציה ולכן אני אומר לך – זו אוטופיה". 

בעקבות תשובתו אמרו לו חברי הפאנל כי בכך תפסיד הרשימה המשותפת את ההזדמנות לקבל עדכונים בטחוניים, אך טיבי לא התרגש: "מי רוצה עדכונים בטחוניים מה קרה לך? אתם מציגים את הקשיים. אני מעדיף את ראשות ועדת הכספים למשל, זה יותר חשוב לציבור שלי". 

איימן עודה תוקף את נתניהו בדיון על חוק המצלמות‎ (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
עודה ונתניהו בדיון על חוק המצלמות | צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

בהמשך הראיון נשאל טיבי מה לדעתו גרם לאחוזי ההצבעה הגבוהים במגזר. "אין ספק שיש כאן אמון מחודש של הציבור ברשימה המשותפת, זה מחייב אותנו לעבודה פרודוקטיבית יותר, לביצועים טובים יותר", ענה טיבי. "הקמפיין שלנו היה רדום וחלש, מקרטע לפני שבועיים, אבל לפני שבוע או עשרה ימים מישהו, קוסם, שם שעון מעורר בכניסה הצפונית והדרומית של כל יישוב ערבי, קוראים לו חוק המצלמות, ולכן הייתה נהירה לקלפיות".

"אל תשימו אותנו אוטומטית בגוש ממליצי גנץ"

לבסוף העביר טיבי ביקורת על גופי התקשורת שמציגים את הרשימה המשותפת בתוך גוש הממליצים של בני גנץ: "אני שם לב שאתם אוטומטית שמים אותנו בממליצים של גנץ, ובאמצע אתם שמים את ליברמן. הסיכוי שליברמן ימליץ על גנץ גדול יותר מהסיכוי שהמשותפת תמליץ על גנץ. לכן אני דורש להפסיק לשים אותנו אוטומטית ברשימת ממליצי גנץ ולשים אותנו באופן עצמאי".

עם זאת, טיבי לא שלל את האפשרות להמליץ על גנץ, או לפחות לתמוך בו מחוץ לממשלה. "אמרו לנו שתהיה ישיבה בין הצדדים, הם ישמיעו את הדרישות שלהם אנחנו נשמיע את הדרישות שלנו, נשב ונכריע ברשימה המשותפת באופן דמוקרטי", אמר טיבי. "אני אומר לך גנץ פונה לליברמן, והוא לא בדיוק חושב על האופציה של ישיבה איתנו באופן רציני".

טיבי המשיך: "אמרנו במשך כל הקמפיין, שאנחנו רוצים להיות שחקן משפיע, גם אם לא בתור חברות בממשלה באמצעות מנגנון אחר, שכבר ניסינו אותו בשנות ה-90. תם עידן נתניהו, והוא צריך ללכת".