כשתוצאות האמת מסרבות לסמן את בנימין נתניהו כמנצח של הבחירות, מעניין להחזיר את הזמן שבוע אחורה ולבדוק – האם תומכי הליכוד, בראשותו של ראש הממשלה במשך עשר השנים האחרונות, חזו את סוף העידן?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ב-10 בסמפטמבר יום שלישי, ראש הממשלה הכריז שיעניק "הודעה דרמטית", שבוע בלבד לפני הבחירות, והודיע כי יחיל ריבונות על בקעת הירדן. "זלא מדבר אליי בכלל", אמר יגאל ארביב, בעל קיוסק מאשדוד. "מי רוצה את זה בכלל? אנחנו רוצים פה מדינה משגשגת, כלכלה טובה, בתי חולים טובים, בריאות טובה, השכלה, בתי ספר. זה מה שאנחנו רוצים. זה מה שאנחנו מחפשים. יהודה ושומרון לא מעניינים אותנו. בקעת הירדן לא מעניינת אותנו. את האדם שחי באשדוד זה לא מעניין, עם כל הכבוד".

תומכי נתניהו בשבוע האחרון לקמפיין (צילום: החדשות 12)
"ההצהרה הדרמטית" של נתניהו | צילום: החדשות 12

בניגוד לארביב, חברת הליכוד עדנה נמסון האמינה כי הצהרתו של נתניהו הצטרפה למלאכתו – שאותה הוא צריך לסיים. "ביבי עכשיו פסיעה מלהשלים את המלאכה הקדושה שלו. הוא הביא לנו הכרה בירושלים, הביא לנו הכרה ברמת הגולן, מביא לנו הכרה בבקעה, הוא מביא לנו הכרה ביהודה ושומרון, הוא עבד עם טראמפ נגד כל העולם נגד הסכם הגרעין, נלחם", החמאה. :תנו לו להשלים את העבודה, תהיו הוגנים - במיוחד כשהוא בכושר".

אולם גם בתוך הליכוד יש מי שנשמעו לגמרי אחרת. כשתוצאות הבחירות כבר הסתמנו, התחילו לצאת מהליכוד קולות, בודדים בינתיים, שבעבר היו בחזקת לא יעלה על הדעת. "אני יודע מידיעה אישית שגם ראשי סניפים לא הלכו להצביע", חשף אלי כהן, חבר ליכוד. "הם נשארו בבית. ליכודניקים שורשיים לא הלכו להצביע מתוך כעס, מתוך התמרמרות על כל ההתנהלות שנמצאת בתוך התנועה היום. זו לא התנועה שאני מכיר".

תומכי נתניהו בשבוע האחרון לקמפיין (צילום: החדשות 12)
מטה הליכוד, יום הבחירות | צילום: החדשות 12

גם דוד סבג, חבר מרכז הליכוד, מסרב לראות בנתניהו כממשיך דרכו של בגין. "הסכנה בבנימין נתניהו היא שהוא מנסה לפגוע באושיות הדמוקרטיה", הסביר. "משתמש בטכניקות מעולם הפשיזם, משפטים קצרים, הוא פונה לנימים הכי נמוכים, והוא פונה לאוכלוסיות הכי נמוכות באמצעות הפחדה. הוא משסה".

"זו הבעיה בליכוד היום: זה כת", טענה חברת הליכוד אורי נחמן. "כמו אישה מוכה: אתה מרביץ לי, ואני אומרת: 'תמשיך להיות, תישאר, בעלי'. זה לא נורמלי!".

סף הלחץ של תומכי הליכוד הגיע ביום הבחירות עם פרסום המדגמים.  "זה מלחיץ. אף פעם לא הייתי במצב כזה", סיפר סיני אלמשלי. "חברים שלי מהליכוד במושב ניצני עוז אמרו: 'אנחנו לא בוחרים ביבי. תזיז את ביבי - אנחנו נשארים'. אמרתי להם: אתה יכול לזוז הצידה, אני נשאר עם ביבי. לעולם. מה, אתה שכחת מה היה לפני עשר שנים?".