סמוטריץ מגיב ל"סערה התורנית": שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס הבוקר (שלישי) לסערה שהתחוללה מאז שטען אמש כי "כולנו היינו רוצים שמדינת ישראל תנהג על פי התורה וההלכה" – הדברים עוררו סערה וגררו תגובות במערכת הפוליטית. "מה שקורה כאן מאז אתמול זו סתימת פיות קלאסית מהסוג המכוער ביותר", אמר סמוטריץ'. "כן, אנחנו אוהבים את השבת, אוהבים את התורה ואוהבים את היהדות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אף אחד לא יסתום לנו את הפה", כתב שר התחבורה והסביר את דבריו בכנס הסגור: "אתמול בכנס רבני בית הלל דיברתי אל הנוכחים באולם ואמרתי שאני בטוח שכולם כאן, מכל גזרות היהדות הדתית, היינו רוצים מדינה יהודית הנשענת על אדני התורה וההלכה. זו שאיפה אמונית של כל אדם שומר תורה ומצוות".

נציג איחוד הימין ח"כ סמוטריץ' (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

סמוטריץ' הסביר כי הדגיש מיד לאחר הדברים שהדבר לא אפשרי. "באותה נשימה הדגשתי שכולנו גם מבינים היטב שאנחנו לא יכולים, ובעיקר לא רוצים, לכפות את אמונתנו", כתב. "אנחנו לא חיים כאן לבד ולכן עלינו לעשות הכול כדי למצוא פתרונות המתחשבים בציבור כולו".

"ושוב אני מדגיש למי שמתעקש לא להבין ולהסית, אני לא מאמין בכפייה", סיכם השר הטרי. "אי אפשר לשמור מצוות מתוך כפיה, אלא מתוך אמונה, אהבה ומחויבות פנימית עמוקה. אבל מותר לנו, מי שאוהבים את השבת וחווים את החוויה הקסומה הזו מדי שבוע, שמבינים שהשבת היא חלק מתעודת הזהות שלנו, לחלום, לשאוף ולחפש את הדרכים המעשיות לכך שזו תהיה החוויה ומציאות החיים הרחבה של עם ישראל. לא תסתמו לנו את הפה".

גם מטעם מפלגתו הימין המאוחד: "השר סמוטריץ' דיבר אמש בכנס על אמונתו, ובאותה נשימה הדגיש שאינו יכול ואינו מעוניין לכפות אותה על אחרים. מי שהקשיב לדבריו, שמע כי השר אמר בבירור שצריך לחיות כאן יחד ולהתחשב בכלל הציבור, בכבוד ולא בכפייה. הלינץ' התקשורתי שמתבצע כלפיו כעת הוא סתימת פיות מכוערת של השמאל, ליברמן וחלקים מסוימת בתקשורת, שמונעים משנאת יהדות ומאינטרסים פוליטיים. חופש הביטוי לא שייך רק לצד אחד".

ליברמן: "לא פליטת פה" (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

הדברים עוררו סערה ברשתות החברתיות, והתגובה מצד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא איחרה לבוא. "זה לא ייאמן איך פעם נוספת, בלי אפילו למצמץ, אנחנו שומעים את השר סמורטיץ' מצהיר שאם זה היה תלוי בו ובחבריו, הוא והם היו מבטלים את החוקים במדינת ישראל וכופים עלינו מדינת הלכה שפועלת רק על פי דין תורה", כתב.

ליברמן הוסיף ותקף: "לא יהיה לך צורך להסתדר איתנו, מכיוון שב-18 בספטמבר תקום פה ממשלה לאומית ליברלית רחבה, בלעדיך ובלי כל מי שמנסה לכפות עלינו מדינת הלכה". גם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב לדברים וכתב: "סמוטריץ' רוצה מדינת הלכה. נתניהו יתן לו אותה תמורת חסינות".