במהלך דיון בנוגע לחוק הצבת המצלמות בקלפיות במליאת הכנסת, חבר הכנסת איימן עודה התפרץ היום (רביעי) לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילם אותו מקרוב במחאה על החוק וקרא לו "שקרן". לאחר מכן עודה סירב להתנצל והוצא מהדיון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המליאה התכנסה היום לדיון והצבעה על חוק הצבת המצלמות בקלפיות, זאת למרות שלכאורה, הנושא ירד מסדר היום כבר לפני יומיים, כשההצעה נפלה בוועדה המסדרת. הקואליציה לא הצליחה להגיע לרוב של 61 חברי הכנסת הדרוש על מנת להעביר את החוק - והוא נפל. 58 הצביעו בעד, 0 התנגדו ו-0 נמנעו. חברי ישראל ביתנו והאופוזיציה לא נכחו בהצבעה.

במהלך הדיון עלה ראש הממשלה לשאת דברים ומיד עם תחילת הדברים תקף את ליברמן. אם ליברמן היה כאן, מביא את הח"כים שלו, עומד בהתחייבות שנתן לבוחר רק לפני כמה ימים, אם הוא לא היה מזגזג שוב - הרי היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ", טען. "לא היה בכלל ויכוח, ובוודאות היינו מונעים זיופים וגניבת בחירות". 

"זה פשוט אבסורד - מה זה טוהר בחירות?", שאל נתניהו ומיד ענה. "טוהר בחירות זה שקיפות, ושקיפות זה מצלמות. מונעים מצלמות כדי לאפשר את זיהום הבחירות. אין שום הסבר מלבד הרצון למנוע את מניעת הזיופים. לא מפתיע שמפלגות השמאל רוצים למנוע הכנסת מצלמות, לא מפתיע שהחברים שלהם שאמרו שימליצו עליהם - עודה וחבריהם, רוצים למנוע הכנסת מצלמות. השאלה המעניינת היא למה ליברמן חבר אליהם, שבר את ההתחייבות שלו - זה לא מקרי".

איימן עודה תוקף את נתניהו בדיון על חוק המצלמות‎ (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
איימן עודה תוקף את נתניהו בדיון על חוק המצלמות‎‏ | צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו התייחס במהלך הדברים גם לתקרית אתמול במהלך נאלץ לרדת מהבמה בכנס בחירות באשדוד בעקבות אזעקת צבע אדום. "שמעתי את צהלות השמחה של לפיד וגנץ - לא יודע איפה שמחו יותר כשירו על רה"מ מעזה - בעזה או אצלם", אמר נתניהו. "אי אפשר לדעת. שמחה כזאת זו באמת בושה וחרפה".

כשעתיים לפני תחילת הדיון פרסם ראש הממשלה נתניהו הודעה נגד ליברמן וקרא לו להצביע בעד החוק. "ליברמן הודיע שיתנגד לחוק, לא יבוא להצבעה ובכך יפיל את החוק", אמר. "אם ליברמן וסיעתו יבואו להצביע, יהיה הרוב הדרוש להעביר את החוק ברוב של יותר מ-61 ח"כים. אני קורא לליברמן להתעשת, לא לחבור ללפיד-גנץ אחמד טיבי ואיימן עודה, להגיע לכנסת ולהצביע בעד החוק החשוב הזה שימנע זיופים וגניבת בחירות. ליברמן, אם לא תגיע להצביע, זאת הוכחה נוספת לכך שחברת לממשלת השמאל של לפיד-גנץ והמפלגות הערביות. ההחלטה בידיך".

זמן קצר לאחר המתקפה של ראש הממשלה, גם ליברמן פרסם הודעה נגד נתניהו. "אדוני ראש הממשלה, תפסיק לשקר, לזייף ולעבור על החוק", כתב. "אתה מסרת את חברון לערפאת, הצבעת בעד גרוש יהודים מגוש קטיף, טרפדת את חוק עונש מוות למחבלים, מעביר בכל חודש דמי פרוטקשן לחמאס וממשיך לשתף פעולה עם אחמד טיבי ואיימן עודה, כמו ששיתפת פעולה עם הראשון בוואי פלנטיישן, ועם האחרון אחרי הבחירות האחרונות, בהצבעות כאלו ואחרות בכנסת".

"שני הגורמים היחידים שיש להם עניין בליבוי אש, באמצעות הצעת חוק זיוף הבחירות שהגשת לכנסת, הם הרשימה המשותפת ואתה", הוסיף ליברמן. "אין לך שום כוונה לפקח על הבחירות, יש לך עניין לפוצץ את הבחירות. אתה לא מתכוון להציב מצלמות, לא במאה שערים ולא בבני ברק, אלא לשבש את הבחירות בקלפיות שישראל ביתנו חזקה בהן, באמצעות מצלמות, באמצעות בריונים ובהפצת פייק ניוז ברשתות החברתיות".

ליברמן המשיך לתקוף את נתניהו: "השקרים שלך בנוסח 'הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות' או 'הריבונות על בקעת הירדן' כבר לא מרגשים אף אחד. כמי שמכיר אותך היטב אני יכול לומר לציבור שאתה תחיל ריבונות על בקעת הירדן רק אחרי שתחיל ריבונות על מדבר סהרה. כל הספינים למיניהם הם ניסיון נואש שלך להסיח את הדעת מהכניעה המבישה שלך לטרור, מהכניעה שלך לגורמים החרדים הקיצוניים ביותר ומהגרעון התקציבי. רק ״ישראל ביתנו״ תמנע ממשלת הלכה. כפי שאמרתי נפגש בקלפי"

"אדוני ראש הממשלה, תפסיק לשקר, לזייף ולעבור על החוק", כתב. "אתה מסרת את חברון לערפאת, הצבעת בעד גרוש יהודים מגוש קטיף, טרפדת את חוק עונש מוות למחבלים, מעביר בכל חודש דמי פרוטקשן לחמאס וממשיך לשתף פעולה עם אחמד טיבי ואיימן עודה, כמו ששיתפת פעולה עם הראשון בוואי פלנטיישן, ועם האחרון אחרי הבחירות האחרונות, בהצבעות כאלו ואחרות בכנסת".

זמן קצר לפני הדיון הבהיר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כי מפלגתו תתנגד לחוק - על אף שבאופן עקרוני היא תומכת בהצבת מצלמות - אך בכל הקלפיות ברחבי הארץ ועל ידי גורם ממלכתי.

"ישראל ביתנו מאוד תומכת בפיקוח על הבחירות והצבת מצלמות, אבל אנחנו תומכים בפיקוח אחיד בכל המקומות על ידי גורם ממלכתי אחד", הבהיר ליברמן. "אנחנו בעד הצבת מצלמות במגזר הערבי, החרדי, בחיפה ובבאר שבע. רק בצורה כזאת ניתן לפקח על הבחירות. מה שעושה נתניהו זה לא לפקח על הבחירות אלא חוק גניבת הבחירות".