לקראת טקס השבעת הכנסת ה-22 ובצל המאמצים הכושלים במשא ומתן לממשלת אחדות, יו"ר כחול-לבן בני גנץ הביע אופטימיות וטען היום (חמישי) כי לא אפסו הסיכויים להגיע להבנות עם הליכוד. אחרי כישלון השיחה בין נתניהו וליברמן הבוקר בירושלים, יו"ר ישראל ביתנו הגיע למשכן הכנסת ושוחח בקצרה עם גנץ בזמן ההכנות לטקס. בליכוד בינתיים שוב שוקלים להחזיר את המנדט לנשיא עוד הערב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו בעוד יום שאמור להיות יום חגיגי, נקווה שהוא יהיה כזה", אמר חבר הכנסת גנץ. "הימים הקרובים יגידו לנו אם אנחנו בדרך לכנסת ה-23 לפני שהכנסת ה-22 התחילה. זה מתחיל להיות מעניין". בנוסף, גנץ העיד כי לא אפסו הסיכויים להבנות עם הליכוד וטען כי "אסור לאבד תקווה וצריך להמשיך לעבוד".

נתניהו גנץ ריבלין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90 )
"אסור לאבד תקווה וצריך להמשיך לעבוד" (גנץ) | צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90

מוקדם יותר הבוקר, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נפגשו בלשכת ראש הממשלה שבירושלים. מהליכוד נמסר בתום הפגישה, שארכה פחות משעה, כי נתניהו הציע לליברמן להצטרף לממשלה בראשותו - אך לא הושגה פריצת דרך במגעים.

מישראל ביתנו נמסר כי במהלך הפגישה בין השניים ליברמן ציין כי לאור האתגרים הביטחוניים והכלכליים, ממשלת אחדות היא צו השעה וכי בחירות נוספות לא ישנו את המפה הפוליטית באופן מהותי. לטענת ליברמן, "הדרך הנכונה היא גיבוש קווי יסוד משותפים בין ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן, ורק אחר כך נדון על חלוקת התיקים והרוטציה על ראשות הממשלה".

אביגדור ליברמן, בחירות 2019 (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"ממשלת אחדות היא צו השעה" | צילום: החדשות 12, החדשות12

בתוך כך, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הצהיר הבוקר כי ראש הממשלה נתניהו יסכים לצאת לנבצרות ברגע שיוגשו נגדו כתבי אישום בפרשות השחיתות בהן הוא חשוד. "אם נתניהו הוא ראש ממשלה והוא נאשם אז הנשיא נתן לזה תשובה - הוא ייצא לנבצרות", אמר אדלשטיין בתכנית "דקלסגל" בכאן רשת ב'. "אני הבעתי תמיכה בפה מלא שהוא ישלם את המחיר הזה כדי להקים ממשלה".

"מה שמעניין את הליכוד זה להקים ממשלה ולא להידרדר לבחירות"

לטענת אדלשטיין, ראש הממשלה, הנאבק על הרכבת הממשלה הבאה, כבר הסכים להצעת הנשיא. "נתניהו הסכים לצאת לנבצרות כדי להקים ממשלה. זהו צעד מנהיגותי לא פשוט. הנבצרות לפי החוק היא לתקופה קצרה וקצובה כרגע. ההצעה של הנשיא דיברה על שינוי חוק ורק זו הייתה ההצעה", הסביר. כשנשאל האם בעיניו הסדר בו נתניהו ישאר ראש ממשלה בתואר בלבד בעודו מנהל את משפטו הוא דבר ראוי, השיב: "אני מעריך את היכולת של נתניהו לעשות כל דבר. בנסיבות כאלה, שזה מה שהובטח להקמת הממשלה, ודאי שזה ראוי".

יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
"לצערי בכחול לבן דחו את הצעת הנשיא" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

כשנשאל על המגעים להרכבת ממשלת אחדות, המשיך אדלשטיין לתקוף את בכירי כחול לבן בטרפוד השיחות, כפי שעשו חברי כנסת מהליכוד בימים האחרונים. "לצערי בכחול לבן דחו את הצעת הנשיא, כנראה מסיבות פנימיות שלהם", טען אדלשטיין. "מה שמעניין את הליכוד זה להקים ממשלה ולא להידרדר לבחירות בפעם השלישית. ראש הממשלה עושה כל מאמץ. הייתי מאוכזב שלא זכינו לתגובה כזאת בצד השני. אם רוצים להקים ממשלה אפשר להקים אותה בנתונים הקיימים". עוד הודיע אדלשטיין כי למען האחדות, יסכים אף לוותר על תפקידו כיו"ר הכנסת, באופן מוגבל. "כדי שתהיה ממשלה, ודאי שאני מוכן לוותר על כיסא היו"ר לתקופה זמנית", אמר.

באשר לאפשרות שבליכוד יבחרו מנהיג חלופי לנתניהו, במקרה שיכשל במאמציו להקים ממשלה, אדלשטיין טען: "כרגע לא שמעתי שיש התמודדות או פריימריז בליכוד, הדיבורים על פריימריז בעתיד רק פוגעים. הליכוד לא צריך להציע מועמד חלופי ב-21 הימים הקריטיים, אצלנו בוחרים מנהיג. אני לא חושב שבכירי הליכוד יגידו לנתניהו 'אנחנו נמשיך מכאן'. אני שומע וקורא אנשים שכותבים בטוויטר שאם הייתי עומד בראש... אבל במפלגה של אותם אנשים אין בחירות". עם זאת, אדלשטיין לא פסל, באופן עקרוני, ריצה לראשות המפלגה בעתיד. "אני לא פוסל שום התמודדות, עשיתי את זה לא רע עד עכשיו".