עאידה תומא סלימאן, חברת הרשימה המשותפת מטעם מפלגת חד"ש, הגיבה הערב (שבת) ב"פגוש את העיתונות" לפרסומים לפיהם רשימתה תמליץ על בני גנץ, יו"ר כחול לבן, לראשות הממשלה. סלימאן טענה שההחלטה עדיין לא התקבלה, אבל הודיעה: "לא נהיה חלק מהקואליציה, אבל אנחנו כן נכריע". דוד ביטן שישב גם הוא בפאנל, תקף את הדברים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה כבר לא סוד שאנחנו, ברשימה המשותפת, פעלנו מאוד קשה ושמנו לעצמנו מטרה שבנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלה, אבל זה לא אומר שאנחנו אוטומטית בוחרים בגנץ", אמרה סלימאן. "ישבנו בכובד ראש ועוד לא סיימנו את הדיון, מחר הרביעייה תשב פעם נוספת ותקבל החלטה סופית".

דוד ביטן (צילום: אסתי דזיובוב/TPS‎, חדשות)
"מה גנץ יעשה? ממשלת אחדות זה הפיתרון" | צילום: אסתי דזיובוב/TPS‎, חדשות

סלימאן המשיכה: "עד עכשיו לא קיבלנו שום איתות שדוחף אותנו לכיוון של המלצה. חלק ממשלת אחדות לאומית אנחנו בטח שלא נהיה, וחלק מהקואליציה. אבל אנחנו כן נכריע. והתקופה הזו של להסית נגד חברי הכנסת ונגד האוכלוסייה הערבית - התקופה הזו תמה". כשנשאלה על התקופה בה הרשימה לא המליצה, אמרה: "זה לא העניין שלא רצינו להמליץ, לא ראינו שיש מישהו שכל כך רוצים להמליץ עליו ושההמלצה שלנו משנה. היום זה כן, נשנה את המפה".

דוד ביטן, שישב גם הוא בפאנל, הגיב לפרסומים ותקף את כחול לבן: "אם גנץ רוצה ללכת עם המשותפת - שיילך, זה היה ברור לפני הבחירות והם רק סיפרו סיפורים. מה גנץ יעשה? הדרך היחידה זאת ממשלת אחדות". עם זאת ביטן ביקש להבהיר: "אנחנו לא נגד בגלל שהם ערבים, אלא בגלל העמדות של הח"כים הערבים".

ישיבה של הרשימה המשותפת (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של ח"כ אחמד טיבי)
ישיבת הרשימה המשותפת: ימליצו על גנץ? | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של ח"כ אחמד טיבי

מוקדם יותר היום פורסם כי הרשימה המשותפת צפויה להמליץ על בני גנץ, יו"ר כחול לבן, לראשות הממשלה. ההחלטה, שהתקבלה בישיבת הסיעה שהתקיימה היום (שבת), תחייב את כל 13 חברי הרשימה, כך לדברי מקורות במפלגה. הדבר יביא את גנץ ל-57 ממליצים, כלומר שני ממליצים יותר מנתניהו. הודעה רשמית על ההחלטה לא התקבלה עדיין וצפויה להתפרסם מחר.

במהלך הדיון נציגי בל"ד התנגדו להמלצה על גנץ, אך הסכימו לקבל עליהם את הכרעת הרוב, ועל כן היא תחייב גם אותם.‎ מקורות ברשימה המשותפת אמרו שהמטרה בקבלת החלטה כזו היא להפיל את נתניהו, יותר מאשר לסייע לגנץ‎. אם אכן ימליצו חברי הרשימה המשותפת על גנץ, זו תהיה הפעם הראשונה מאז 1992 בה המפלגות הערביות ממליצות על מועמד לראשות הממשלה.