יו"ר ישראל ביתנו השתתף היום (שבת) באירוע "שבתרבות" במודיעין. במהלך דבריו, הבהיר ליברמן כי הוא מעוניין בתפקיד ראש הממשלה והוסיף כי הוא אינו פוסל אפשרות של רוטציה עם נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היה יהודי חכם שאמר: 'יש כאלו שבשבילם כל הנושא של ראשות ממשלה זה אובססיה', אז אצלי זה רק אופציה – לא אובססיה", אמר שר הביטחון לשעבר והוסיף: " אני מציאותי ומשתדל לראות את התמונה המלאה. אצלנו אין הצבעה ישירה, מצביעים למפלגה. צריך להביא מספיק מנדטים, קודם צריך לנצח בבחירות, אחר כך נחלק".

על רקע הדברים, בסביבתו של ליברמן הבהירו כי "לא קיימת שום אופציה לרוטציה עם נתניהו, כל המאמץ הוא להקים ממשלה לאומית ליברלית רחבה. הרבה פחות מעניין מי יהיה ראש הממשלה".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של יו"ר ישראל ביתנו כי "הדברים של ליברמן הם מסך עשן כדי להסיט את דעת הקהל מכך שנתפס לפני שבוע מנחה פעילים "ללכת על הראש של נתניהו", ומכוונתו להמליץ על לפיד וגנץ לראשות הממשלה. רק לפני כמה ימים פרסם גרש פישמן, ראש סיעת ישראל ביתנו בנתניה, הנחייה שנתן ליברמן במפגש ראשי סניפים וסגני ראשי ערים, לפיה "אין להתעסק בשום דבר אחר מלבד לתקוף את נתניהו". זה אומר הכול על כוונותיו של ליברמן".

יעלון על ממשלת אחדות: "לא מחרימים אף אחד" 

במקביל, במהלך אירוע "שבתרבות" נוסף שהתקיים ברמת גן, הבהיר מספר 3 בכחול לבן משה בוגי יעלון כי מפלגתו תתמוך בממשלת אחדות - אך לא תחת רה"מ נתניהו: "אנחנו לא מחרימים אף אחד". באשר לנתניהו  אמר יעלון: "זה לא עניין אישי אבל אנחנו חשים תחושת חירום. הרבה מהאינטרסים הוא משעבד כבר שנתיים לטובת היחלצותו מאימת הדין".

"אנחנו אמרנו אחדות עוד לפני הבחירות הקודמות, מהרגע הראשון", הוסיף יעלון. "מיד אמרנו שנרים טלפון לליכוד לממשלת אחדות, זה הבסיס האיתן כדי לא לאפשר למפלגות קטנות לסחוט אותנו. אנחנו לא זקוקים לעצה של ליברמן בעניין".

יעלון התייחס להצהרתו של יו"ר המפלגה בני גנץ השבוע במסגרתה אמר כי יהיה מוכן לשבת בממשלת אחדות עם רה"מ נתניהו – אך תוך זמן קצר חזר בו ותיקן את דבריו. "הוא לא רמז, הוא שמע שאלה אחרת, כולנו נפגעי שמיעה מירי,  אבל אני יכול להגיד שלמרות שהשמיעה שלו קצת יותר נמוכה הוא קשוב יותר מאשר אחרים למצב בארץ וכולנו מגויסים כדי להביא את השינוי".

"אנחנו אומרים בצורה מאוד ברורה: זה לא עניין אישי, כולנו עבדנו עם נתניהו, גם כאנשי צבא, גם כשרים. אנחנו חשים תחושת חירום", הבהיר יעלון. "קורים כאן דברים שלעיתים לא נראים לעיני האזרחים, אבל הם פגיעה ביסודות של מדינת ישראל ובעתידה כי באמת הרבה אינטרסים הוא משעבד כבר שנתיים לטובת היחלצותו  מאימת הדין, אפשר לראות את זה בכל תחום".

בהמשך דבריו, תקף יעלון את רה"מ והאשים אותו בהליכה לבחירות החוזרות. "פעם קודמת בנימין נתניהו עם 60 מנדטים נכשל מלהרכיב ממשלה ובמקום ללכת ב'דרך המלך', להחזיר את המנדט לנשיא כדי שהנשיא יטיל את זה על מישהו אחר, מבחינתנו על בני גנץ, או אפילו על מישהו אחר מהליכוד, היינו מקימים קואליציה או מקימים ממשלה. אבל מכיוון שנתניהו הביו שזה העניין הוא בחר לפזר את הכנסת בדרך לא ראויה ואנחנו משלמים על כך עכשיו 3 מיליארד שקלים למערכת הבחירות, בשביל מה? בשביל לחלץ אותו מאימת הדין".

"אני מאמין שיש התפכחות גם בליכוד", המשיך יעלון. "אני מכיר אנשי ליכוד, אני מסתובב שם. קודם כל הם מבינים שהוא נכשל, הוא כבר לא "הקוסם". הדבר השני, הם כבר מבינים – כמה אפשר להתעלם? פרשת 1000, 2000, 4000. ואם הוא לא יהיה ראש ממשלה גם חקירת פרשת 3000 תושלם וועדת חקירה ממלכתית תבדוק למה הוא אשיר לגרמנים למכור צוללות למצרים? ויש עוד פרשות, הרבה פרשות פתוחות".

יעלון: נתניהו משעבד אינטרסים לטובת ההיחלצות מאימת הדין

יעלון התייחס גם למגעים לאיחוד בימין ואמר כי מדובר ב"חיבור בעייתי": "ברגע שאיש חובש כיפה במדינת ישראל אומר שאישתו לא תלד בחדר אחד עם ערבייה - זה יהודי? אם היו אומרים דבר כזה על יהודייה, מה היינו אומרים? זו אנטישמיות. איך הוא מדבר על שלטון החוק? הוא בכלל חותר למדינת הלכה, הוא מתכוון לזה. הוא מדבר בצורה חסרת אחריות על נושאים מדיניים. לא בבית ספרנו. מה יקרה עם האיחוד הזה? זו תקלה גדולה".

"איך קראו לזה שם? בלוק טכני?", המשיך ותקף יעלון. "אני לא סמוטריץ', זה להחלטתם. יש מספיק שחקנים על המגרש שיש להם שפה משותפת שמדברת על ממלכתיות. ממלכתיות זאת לא קיצוניות לא בתחום הדתי, לא בתחום המדיני ולא בתחום שלטון החוק. הנושא של הממלכתיות הוא קריטי וזה ביסודות שלנו. יש לנו מספיק שותפים אפשריים כדי להקים קואליציה".