פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו נערך לאפשרות של בחירות שלישיות בתוך שנה, ופועל לערוך פריימריז בזק בליכוד, בניסיון לקבע את מעמדו כיו"ר התנועה במקרה של מערכת בחירות נוספת. נתניהו, שעדיין מחזיק במנדט להרכבת הממשלה הבאה, מקווה בכך להבטיח כי אף מועמד נוסף מבכירי הליכוד לא יאיים על מעמדו במפלגה. בתגובה למהלך, צייץ חבר הכנסת גדעון סער: "אני מוכן".

 
בליכוד אישרו את הפרסום. מהמפלגה נמסר כי ראש הממשלה שוקל אפשרות לקיים פריימריז בזק לראשות הליכוד. "מטרת המהלך היא ניפוץ אשליית ״המרד בליכוד״ שלו מייחלות מפלגות אחרות, דבר שמעכב אותן מלהצטרף לממשלת אחדות".

נתניהו כבר ערך שיחות בנושא, כדי לוודא שהדבר אפשרי. ברצונו להגיע לתקופת 21 הימים, בה כל חבר כנסת יוכל לנסות להרכיב ממשלה, כיו"ר הליכוד הבלתי מעורער. אם אכן יחליט לקיים פריימריז, הם ככל הנראה יתקיימו בשבועות הקרובים.
 
בתגובה להודעה, ובניגוד לסער מיהר שר החוץ ישראל כ״ץ להצהיר כי יתמוך בנתניהו במידה שיתקיימו פריימריז במפלגה. ״אם בגלל סרבנות כחול לבן ופסילתם את נתניהו מלכהן כראש ממשלה יגזר על הציבור לקיים בחירות נוספות, הליכוד כולו יתאחד סביב נתניהו כמועמדו לראשות הממשלה", הודיע כ"ץ. 
 
חברת הכנסת מיכל שיר, אחת המקורבות לגדעון סער, הודיע במשדר חדשות 12 כי תתמוך בו אם תימודד על ראשות המפלגה. עם זאת, ציינה, "יו"ר המפלגה עוד לא החליט על פריימריז".

מוזמנים להכיר: כל חברי הכנסת ה-22

בני גנץ ואביגדור ליברמן לפני טקס השבעת הכנסת ה-22 (צילום: החדשות12)
גנץ וליברמן בכנסת, היום | צילום: החדשות12

"אסור לאבד תקווה"

מוקדם יותר היום אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ כי לא אפסו הסיכויים להגיע להבנות עם הליכוד. "אנחנו בעוד יום שאמור להיות יום חגיגי, נקווה שהוא יהיה כזה", אמר גנץ לקראת טקס השבעת הכנסת ה-22 ובצל המאמצים הכושלים במשא ומתן לממשלת אחדות. "הימים הקרובים יגידו לנו אם אנחנו בדרך לכנסת ה-23 לפני שהכנסת ה-22 התחילה. זה מתחיל להיות מעניין". בנוסף, גנץ העיד כי לא אפסו הסיכויים להבנות עם הליכוד וטען כי "אסור לאבד תקווה וצריך להמשיך לעבוד".
 
הבוקר נועדו נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לפגישה קצרה. לאחר הפגישה נמסר מהצדדים כי לא הושגה פריצת דרך. עם זאת, בכיר ביכוד מסר כי "ליברמן לא טרק את הדלת, ולא אמר לנתניהו שאין על מה לדבר". אחרי השיחה בין נתניהו וליברמן הבוקר בירושלים, יו"ר ישראל ביתנו הגיע למשכן הכנסת ושוחח בקצרה עם גנץ בזמן ההכנות לטקס. בליכוד בינתיים אמרו שוב כי הם שוקלים להחזיר את המנדט לנשיא עוד הערב.
 
מישראל ביתנו נמסר כי במהלך הפגישה בין ליברמן לנתניהו ציין ליברמן כי לאור האתגרים הביטחוניים והכלכליים, ממשלת אחדות היא צו השעה וכי בחירות נוספות לא ישנו את המפה הפוליטית באופן מהותי. לטענת ליברמן, "הדרך הנכונה היא גיבוש קווי יסוד משותפים בין ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן, ורק אחר כך נדון על חלוקת התיקים והרוטציה על ראשות הממשלה".
 
בתוך כך, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הצהיר הבוקר כי ראש הממשלה נתניהו יסכים לצאת לנבצרות ברגע שיוגשו נגדו כתבי אישום בפרשות השחיתות בהן הוא חשוד. "אם נתניהו הוא ראש ממשלה והוא נאשם אז הנשיא נתן לזה תשובה - הוא ייצא לנבצרות", אמר אדלשטיין בתכנית "דקלסגל" בכאן רשת ב'. "אני הבעתי תמיכה בפה מלא שהוא ישלם את המחיר הזה כדי להקים ממשלה".