היתרון עובר לנתניהו: חברי הרשימה המשותפת הודיעו באופן רשמי לנשיא המדינה שהמלצתם על בני גנץ לראשות הממשלה לא כוללת את חברי סיעת בל"ד ומתבססת על 10 חברי כנסת בלבד - של חברי סיעות חד"ש, רע"ם ותע"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב ששיגרו אמש (ראשון) לנשיא, ושעליו חתום יו"ר הסיעה ח"כ אחמד טיבי, נכתב: "מכובדי הנשיא, ברצוני להודיע לכבודו כי שלושת חברי הכנסת של בל"ד ביקשו ממני כיו"ר הסיעה להודיע כי המלצת הרשימה המשותפת היום על ח"כ בני גנץ לא כוללת אותם ועל כן הממלצה היא בשם 10 חברי כנסת (של חד"ש רע"ם ותע"ל) ולא 13. 

מבל"ד נמסר כי המכתב נשלח לבקשת בית הנשיא, ומשמעות הדבר היא שלנתניהו יש כעת יותר ממליצים מאשר לגנץ - 55 לעומת 54.

נציגי כחול לבן ממליצים לנשיא (צילום: לע"מ)
אנשי כחול לבן בבית הנשיא, אתמול | צילום: לע"מ

חברי הרשימה המשותפת הגיעו אתמול לבית הנשיא והודיעו כי המועמד שלהם הוא יו"ר כחול לבן בני גנץ, וזאת כדי "לשים סוף לשלטון נתניהו". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר לנשיא: "אנחנו חיינו את עידן נתניהו בעשור האחרון - אם נדבר על הסוגיות העיקריות השלום והדמוקרטיה התרחקו יותר וגם השוויון והצדק. אנחנו הפכנו לקבוצה לא לגיטימית בפוליטיקה. בעידן נתניהו הפכנו ללא לגיטימיים. אנחנו רואים את עצמנו כמו אבן ראש פינה. אנחנו עומדים על כתפיהם של אנשים גדולים שהיו גוש חוסם בשנות ה-90 - והשפיעו. אנחנו מחפשים את הדרך למנוע שנתניהו ימישך להיות ראש ממשלה".

"כחול לבן התעלמה לחלוטין מדרישות הרשימה המשותפת"

אלא שדקות לאחר הפגישה הודיעו אנשי בל"ד כי הם לא ימליצו על גנץ לנשיא, ובכך הורידו את מספר הממליצים מהרשימה מ-13 ל-10 בלבד. בבל"ד מתחו ביקורת על שיתוף הפעולה עם גנץ, בין היתר בשל "ההיסטוריה המדממת" שלו כרמטכ"ל.

הנשיא ריבלין עם נציגי המפלגות (צילום: לע"מ)
"להימנע מבחירות שלישיות": הנשיא פותח את סבב הממליצים | צילום: לע"מ

"גנץ מתכוון להקים ממשלת עם הליכוד וליברמן, ולכן המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות", נמסר מבל"ד שתקפה את מפלגת כחול לבן בטענה שהתעלמה לחלוטין מדרישות המשותפת. "מעבר לכך, כחול לבן התעלמה לחלוטין מדרישות הרשימה המשותפת, וסירבה בתוקף לדון בהם או להתחייב על משהו באופן רשמי ופומבי", הוסיפו בבל"ד. "כל אחת מהסיבות האלה מספיקה כדי לא להמליץ על גנץ, ובוודאי כאשר כל הסיבות האלה קיימות".

בל"ד הדגישו כי היא פעלה במסגרת הרשימה המשותפת "להפלת בנימין נתניהו, והיא כמובן תפעל כדי למנוע את הקמת ממשלת נתניהו, אך בו בזמן אינה רואה בגנץ אלטרנטיבה, כאשר הוא ומפלגתו תומכים בסיפוח ירושלים והגולן ובהתנחלויות, מאיימים במלחמה על עזה, ואינם מוכנים לבטל את חוק הלאום הגזעני".

ההודעה ה"דרמטית" של עודה. צפו (צילום: ערוץ הכנסת, חדשות)
"הפכנו לקבוצה לא לגיטימית בפוליטיקה". יו"ר המשותפת עודה | צילום: ערוץ הכנסת, חדשות

"הרשימה המשותפת היא האלטרנטיבה היחידה שמציעה דרך סיום הכיבוש ולהשגת שלום וסיום המלחמות על בסיס החלטות האו"ם", סיכמו. "כמו כן היא הרשימה היחידה שתומכת בשוויון מלא ומיגור כל סוגי הגזענות והאפליה".

היום יגיעו נציגים של שאר המפלגות לבית הנשיא בזה אחר זה, וגם הם יעבירו את המלצותיהם בשידור ישיר. הראשונים בשעה 10:00 יהיו נציגי יהדות התורה, ואחריהם ימינה בשעה 10:45, העבודה-גשר ב-11:30 והאחרונים יהיו נציגי המחנה הדמוקרטי בשעה 12:15.