"קורא להקים ממשלת אחדות רחבה, זה צו השעה": ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו קרא היום (שני) במהלך ישיבת סיעתו ליו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, לשבת עמו ולדבר על הקמת ממשלת אחדות רחבה. במהלך הישיבה קראו כמה חברי כנסת מהליכוד  לקבל את המנדט - ולהחזיר אותו מיד. יריב לוין הוסיף: "אסור למשוך זמן‎".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו עומדים כמה ימים לפני ראש השנה", פתח נתניהו את דבריו, "אני מאחל שזו תהיה שנה של אחדות - כי זהו צו השעה והצו הברור שמתבקש מתוצאות הבחירות".

"בואו נדבר דוגרי", אמר נתניהו, "רצינו להקים ממשלת ימין אבל לצערנו זה לא התאפשר כי לא קיבלנו מספיק מנדטים. גנץ, מצדו, רצה להקים ממשלה מהצד השני - אבל גם הוא לא קיבל מספיק. הממשלה היחידה שאפשר להקים זו ממשלת אחדות בינינו". 

"הדרך היחידה היא לשבת ולדבר כדי להגיע לאחדות ולפשרות", הדגיש נתניהו, "בין המחנה הלאומי בהנהגתי, לבין מחנה השמאל בראשות בני גנץ. אחדות בל פסילות, בלי חרמות, ביד מושטת, לפיוס אמיתי. אני משוכנע שאם נדבר בנפש חפצה, נוכל להקים ממשלה טובה לעם ישראל". 
 
הערכה: ריבלין יטיל על נתניהו ראשון את הרכבת הממשלה 

נתניהו אמר את הדברים לאחר שהושלם מצעד הממליצים לבית הנשיא. לאחר פרישת בל"ד מהמלצת הרשימה המשותפת על בני גנץ, עלה נתניהו ליתרון (55 ממיליצים כנגד 54 לגנץ) וכעת מעריכים כי הוא יקרא להרכיב ראשון את הממשלה.

גורמים בכירים מעריכים נתניהו, יהיה הראשון לקבל מנשיא המדינה, ראובן ריבלין, את המנדט להקים ממשלה חדשה. נתניהו צפוי לקבל את ההרכבה בכפוף לפגישה משולשת, בינו לבין ריבלין וגנץ.

ההערכה הזו מגיעה לאחר שנשיא המדינה קיבל הבוקר את הודעת הרשימה המשותפת, לפיה רק 10 מבין 13 חבריה ממליצים על יו"ר כחול לבן, בני גנץ, להרכיב את הממשלה - מה שיגרום לכך שבסוף סבב ההתייעצויות של נציגי הסיעות הנבחרות לכנסת אצל הנשיא, לנתניהו יהיה ממליץ אחד יותר מגנץ: 55 מול 54.

 

טקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל (צילום: לעמ, עמוס גרשום)
טקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל | צילום: לעמ, עמוס גרשום

55 הממליצים על נתניהו: 31 חברי הליכוד, 9 חברי ש"ס, 8 חברי יהדות התורה ו-7 חברי ימינה, שצפויים להמליץ על נתניהו בפגישתם עם הנשיא שתתקיים בשעה הקרובה.

54 הממליצים על גנץ: 33 חברי כחול לבן, 10 מתוך 13 חברי הרשימה המשותפת (למעט בל"ד, שהתנערה מהמלצה עליו לתפקיד) ויחד איתם 6 חברי העבודה-גשר ו-5 חברי המחנה הדמוקרטי שצפויים להיפגש מאוחר יותר היום עם הנשיא.

ההערכה לפיה נתניהו יהיה הראשון שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה לפני גנץ ממלאה למעשה את רצונו של גנץ ושל בכירי כחול לבן, שמעריכים שנתניהו ייכשל במאמציו להרכיב ממשלה - ואז, כשהמנדט יעבור לגנץ, יהיה לו קל יותר להרכיב ממשלה. עד אז, גם יתבהר מצבו המשפטי של נתניהו לאחר השימוע שצפוי להיערך לו בשבוע הבא - מה שצפוי להגביר את הלחץ על בכירים בליכוד להתפשר.